Janek Mela gościem kępińskiej Biblioteki

W ramach projektu „Świat jest książką’’, realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 16 listopada 2018 r. gościem kępińskiej biblioteki był Jan Mela.

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w Polsce – najmłodszy w historii zdobywca biegunów i pierwszy niepełnosprawny, który dokonał takiego wyczynu. Na spotkanie, które dzięki gościnności dyrektor Romy Muszyńskiej odbyło się w Szkole Podstawowej Nr 1, przyszło prawie 100 osób w różnym wieku.
Jan Mela w wieku 13 lat, w wyniku porażenia prądem, stracił lewe podudzie i prawe przedramię. Po długiej rehabilitacji dostał od Marka Kamińskiego propozycję udziału w wyprawie na bieguny. Po pół roku intensywnych treningów, w różnych ośrodkach sportowych, wyruszyli na ekspedycję.
Dzięki fundacji Anny Dymnej „Mimo woli” wziął udział w wyprawie na Kilimandżaro, najwyższy szczyt Afryki, a później zdobywa Elbrus. Kiedy pojawiła się możliwość udziału w Maratonie Nowojorskim, pomyślał „Czemu nie spróbować?”. Dla osób poszkodowanych w wypadkach i potrzebujących protezy, założył w 2008 r. fundację „Poza horyzonty”
Podczas spotkania Janek Mela opowiadał o swoich najbardziej bolesnych i intymnych szczegółach z życia osobistego, o tragicznym wypadku i swojej niepełnosprawności, która w początkowym okresie była dla niego olbrzymim problemem. Dzięki wsparciu rodziny i najbliższych przyjaciół stopniowo wracał mu życiowy optymizm. Na swej drodze spotkał wiele osób, które zmieniły jego życie na lepsze. Dzięki ich wsparciu stara się nie poddawać i doceniać życie. Jego największe pasje to podróże i fotografowanie. Podróżując uczy się pokory, a każdy z nas ma wewnętrzną siłę, by przezwyciężyć to co wydaje się niemożliwe.
Na zakończenie pozował do zdjęć i rozdawał autografy.Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest