Jestem bardzo zadowolona

Rozmowa z Anną Niesobską, dyrektorem Kępińskiego Ośrodka Kultury

Zdecydowała się Pani zrezygnować z funkcji dyrektora Kępińskiego Ośrodka Kultury. Dlaczego?
– Mój 3 letni kontrakt skończył się 30 maja 2018 r. Pomimo, iż była taka możliwość, Urząd nie zaoferował mi kolejnego, co najmniej 3-letniego powołania zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a jedynie od 1 czerwca 2018 r. powierzył mi pełnienie obowiązków dyrektora do czasu powołania Dyrektora Kępińskiego Ośrodka Kultury, nie dłużej niż na okres jednego roku. Taka forma zatrudnienia nie była satysfakcjonująca biorąc pod uwagę moje dotychczasowe zaangażowanie w pracę na rzecz kultury w Kępnie, nie dawała mi ona też bezpieczeństwa dalszej pracy. W grudniu 2018 r. pani wójt gminy Bolesławiec ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Centrum Kultury. Przystąpiłam do niego i go wygrałam. Od 4 lutego jestem dyrektorem powołanym na okres 4 lat.
Co uznałaby Pani za największy sukces w Kępnie?
– Myślę, że największym sukcesem artystycznym była „Noc poetów”, która zgromadziła pełne kino fanów piosenki poetyckiej. Jej efektem były dwa wydawnictwa: płyta CD „Piosenki z Poczekalni’’ oraz tomik wierszy Kępińskich Literatów.
Dużym sukcesem edukacyjnym były Festiwale „Kępińskie Kolędowanie”. W ramach tego przedsięwzięcia odbywały się warsztaty interpretacyjno-wokalne, gdzie talenty wokalne mogły się uczyć śpiewać przy akompaniamencie muzyków, którzy są wykładowcami na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Jestem dumna z projektu „Lato trzech Muz w Kępnie”, który pozwolił nam na zorganizowanie Pleneru Malarskiego oraz cyklu koncertów plenerowych w Rynku, które odbywały się w każdy piątek.
Jak doszło do powstania Kępińskiego Koła Literatów?
– Pomyślałam, że dobrze byłoby zintegrować środowisko ludzi piszących. Zrobiłam w „Poczekalni” spotkanie, na które przyszło kilka osób, m.in. Aleksandra Jokiel, Monika Banaś, Marek Paprocki, Danuta Buks, Krzysztof Rembecki, Jadwiga Miesiąc, potem dołączyli do nas: Piotr Wieczorek, Marek Kowalski, Józef Frąckowiak, Andrzej Mularczyk, Jerzy Subalski oraz Renata Adamska, Kinga Szczupak i Beata Szymoniak. Zaczęło się więc od spotkań w niewielkich gronie w Klubie Kreatywnych Kępnian, gdzie odbywają się comiesięczne literackie posiady literatów. Literaci biorą czynny udział w wydarzeniach organizowanych przez Kępiński Ośrodek Kultury oraz Gminę Kępno. Były to m.in. „Zaduszki Literackie”, Międzynarodowy Dzień Poezji „Bez Granic”, Noc Poetów, Konkurs poetycki „Niepodległa Wczoraj i Dziś” oraz 100. Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Co to takiego Literacka kawiarenka?
– Literacka kawiarenka to inicjatywa, podczas której pomagamy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Literaci przekazują swoje zbiorki wierszy, rękodzieło. W tym roku upiekliśmy ciasto, aby poczęstować naszych gości słodkościami. Była fantastyczna atmosfera.
Z Jakimi trudnościami zmagała się Pani kierując KOK?
– Największą bolączką była bardzo ograniczona liczba kadry pracowniczej. Kiedy podjęłam tu pracę, w KOK pracowała jedna osoba, która prowadziła kadry i płace, księgowy na pół etatu i kilku instruktorów na umowę zlecenie. Zatem wiele prac wykonywałam osobiście, pracując często do późnych godzin, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdzie kumuluje się wiele masowych przedsięwzięć kulturalnych.
Proszę przypomnieć, jakie pracownie działają w KOK?
Sekcje: Studio Tańca ‘’RETRO”, Kreatywny senior, Koło Kępińskich Literatów, Rękodzielnictwa Artystycznego, teatralne, plastyczne dla dzieci i dorosłych, fotograficzne, decoupage i modelarnia. Dzieci i młodzież mają możliwość uczyć się grać na gitarze.
Czy czuje się Pani spełniona, odchodząc z Kępna?
– Tak, jestem bardzo zadowolona, ponieważ podjęte wraz z pracownikami KOK przedsięwzięcia cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz uznaniem ze strony mieszkańców.

Maria ŁabudaZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest