OSTRZESZÓW: Jubileusz szkoły dla pasjonatów muzyki

W tym roku mija dziesięć lat od powstania w Ostrzeszowie Szkoły Zespołów Adama Fulary. Z tej okazji w sali widowiskowej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury zorganizowano jubileuszowy koncert, w którym wystąpili uczniowie i absolwenci, a także zaproszeni goście.

Wręczono także nagrody za największe osiągnięcia dekady. Klawiszowcem dekady został Paweł Jasiak, wokalistkami dekady – Aleksandra Danielska i Małgorzata Dytfeld, gitarzystami dekady – Bartłomiej Ambroży i Samuel Ślak, basistami dekady Daniel Lisek i Piotr Bielasty, a muzykiem dekady – Szymon Jeziorny. Za największy sukces medialny dziesięciolecia uznano natomiast ponad sto tysięcy internetowych odtworzeń filmu, na którym basistka Ewa Owczarek wykonuje jedną ze suit Jana Sebastiana Bacha
– To nie jest tak, że w każdym miasteczku jest taka szkoła, jak u nas w Ostrzeszowie – mówi założyciel szkoły Adam Fulara. – Ja, podczas swojej edukacji nie miałem się tutaj do kogo zwrócić o pomoc. Douczałem się i szkoliłem, jeżdżąc na różne festiwale i warsztaty gdzieś daleko. Powstał taki pomysł, aby sprzedać to młodzieży. Widziałem taką lukę. Oni mają technikę, mają chęci, ale nie rozumieją tego, co grają. Postanowiłem założyć szkołę. Beznadziejna sytuacja, chciałem uczyć muzyki improwizowanej, okołojazzowej w mieście, gdzie nikt nie gra jazzu.
Ta ryzykowna inicjatywa trafiła jednak na podatny grunt, czego dowodem jest fakt, że na liście uczniów znajduje się obecnie około pięćdziesięciu osób. Jak przekonuje Fulara, jego szkoła oferuje coś więcej niż tylko naukę gry na instrumentach.
– Ta szkoła jest dla pasjonatów muzyki – przekonywał Fulara. – Tłumaczymy, na czym polega granie. Jeśli więc ktoś chce zrozumieć muzykę Mozarta, gra ją, ale jej nie rozumie, a ktoś kto rozumie potrafi improwizować. Ktoś gra utwory rozrywkowe, a chciałby aranżować, komponować i pisać swoje piosenki, a nie wie jak się za to zabrać to dla niego jest ta szkoła.
O znaczeniu Fulary i jego wkładzie w rozwój lokalnej kultury mówił dyrektor OCK Artur Derewiecki.
– Dokładnie jedenaście lat temu wręczyliśmy tutaj panu Adamowi Fularze tytuł „Lidera Kultury”. Patrząc z perspektywy czasu, mogę chyba powiedzieć, że w stu procentach zasłużył sobie na ten tytuł. Dziesięć lat prowadzenia tej szkoły to nie tylko jakaś działalność, ale przede wszystkim robienie tego, co jest pasją.
Jubileuszowy koncert uświetnił występ Roberta Oleksy, znanego w Poznaniu lekarza i jednocześnie znakomitego muzyka, a także wystawa fotograficzna Kamila Cichonia, której bohaterami są ostrzeszowscy muzycy.
REKZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest