Sukces pianistek z Kępna

Trzecie miejsce w swoich kategoriach zajęły podczas XI Regionalnego Konkursu Pianistycznego w Gostyniu reprezentujące Szkołę Muzyczną w Kępnie Lilianna Ślusarek i Marta Idzikowska.

23 marca 2018 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Józefa Zeidlera w Gostyniu odbył się XI Regionalny Konkurs Pianistyczny, adresowany do uczniów klas fortepianu szkół muzycznych I stopnia regionu wielkopolskiego.
Celem organizowanego co dwa lata konkursu jest konfrontacja umiejętności młodych utalentowanych adeptów sztuki gry na fortepianie i wymiana doświadczeń pedagogicznych oraz pomysłów edukacyjnych między nauczycielami. Konkurs został podzielony na trzy grupy klasowe. Każdy z uczestników musiał wykonać program z pamięci określony w regulaminie, tzn. trzy utwory: etiudę, utwór polifoniczny wskazany przez organizatora i utwór dowolny.
Konkursowiczów oceniało jury w składzie: prof. Maciej Pabich i mgr Renata Witczak z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz mgr Izabela Helińska z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.
W sumie w tegorocznej edycji tego konkursu wzięło udział 38 młodych pianistów z 16 szkół muzycznych z Leszna, Jarocina, Kościana, Krotoszyna, Pleszewa, Poznania, Tarnowa Podgórnego, Konina, Wrześni, Gniezna, Turku, Wągrowca, Słupcy i Kępna.
Kępińska Szkoła Muzyczna nie po raz pierwszy uczestniczy w tym konkursie odnosząc sukcesy. W tym roku wzięły w nim udział dwie uczennice klasy fortepianu p. Lilianny Rydz – imienniczka nauczycielki Lilianna Ślusarek z kl. III i Marta Idzikowska z kl. V sześcioletniego cyklu nauczania. Obie uczennice zajęły III miejsce w swoich kategoriach.
O surowych ocenach jurorów świadczy fakt, iż komisja w grupie Lilianny (kategorii II) nie przyznała I miejsca, natomiast w grupie Marty (kategorii III) – II. Taki werdykt pozwala na stwierdzenie, że obie uczennice choć zajęły równie zaszczytne III miejsce uplasowały się tak naprawdę na II pozycji. Pianistki zaprezentowały trudny repertuar i wykonały go z dużą wrażliwością i dojrzałością jak na swój młody wiek. Serca jurorów podbiły utworami dowolnymi. Lilianna brawurowo wykonała utwór Andrzeja Cwojdzińskiego pt. „W Tatrach”, natomiast Marta delikatnie, z zadumą „rozmarzyła” słuchaczy utworem Briana Bonsora pt. „Marzycielski”.
Gratulujemy uczennicom i pedagogowi osiągnięć, rodzicom pociechy z dzieci i życzymy dalszej motywacji do nauki gry na fortepianie oraz kolejnych sukcesów na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.
REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest