Zależy mi, żeby każdy zawodnik robił postęp

Kuźnica Grabowska to nie tylko muzeum oświaty. Prosperuje tam z powodzeniem Łużyczanka, klub otwarty na młodzież, która chce łaknąć wiedzy i umiejętności gry w piłkę nożną. W rozmowie z nami trener Sławomir Szmaj.

Wróćmy do początków powstania pierwszego zespołu młodzieżowego Łużyczanki Kuźnicy Grabowskiej. Kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach miało to miejsce?
– Sam klub istnieje od ponad 50 lat, natomiast podczas zebrania zarządu Łużyczanki Kuźnicy Grabowskiej na początku 2015 r. zadecydowano, że przy zespole seniorów po raz pierwszy w historii klubu powstanie drużyna młodzieżowa. Głównym inicjatorem był Marcin Cichosz. Na zebraniu wraz z prezesem klubu Leonem Owczarkiem zaproponowali, aby u nas przy zespole seniorów powstała drużyna młodzieżowa. Po wcześniejszych lokalnych ogłoszeniach 1 kwietnia 2015 roku odbyliśmy pierwszy trening na boisku sportowym Orlik w Kraszewicach, na który przyszło 16 chłopców w wieku od 7 do 10 lat. Od początku mogliśmy liczyć na pomoc Urzędu Gminy w Kraszewicach na czele z byłym wójtem Pawłem Koprowskim, za co jesteśmy wdzięczni. Po założeniu zespołu młodzieżowego, aby podkreślić, że jest to klub zrzeszający dzieci z terenu całej gminy, założyliśmy stronę w internecie GKS (Gminny Klub Sportowy) Orlik Kraszewice i stronę o takiej samej nazwie na facebooku.
Skąd pomysł na pracę z młodzieżą jako trener piłkarski?
– Swoją pracę jako trener zaczynałem z zespołem seniorów Olimpii Brzeziny w kaliskiej klasie okręgowej. Później również kontynuowałem swoją przygodę jako trener seniorów, natomiast wszystkie szkolenia, kursy, w których brałem udział były nie tylko pod kątem seniorów, ale również szkolenia młodzieży. Propozycja, którą otrzymałem od zarządu Łużyczanki dotycząca prowadzenia zespołu młodzieżowego, choć była niespodziewana, to byłem pewny swoich umiejętności trenerskich odnośnie szkolenia młodzieży i nie stanowiło to dla mnie żadnego problemu. Może czasem jestem zbyt wymagający wobec młodych piłkarzy, ale już taki mam styl. Jeśli coś robię to wkładam w to 100% zaangażowania i tego oczekuję od moich podopiecznych.
Jak w kolejnych latach rozrastały się grupy i ile obecnie zrzeszają roczników i piłkarzy?
– W 2015 roku mięliśmy około 20 zawodników w wieku od 7 do 10 lat. Średnio co roku przybywa około 10 zawodników. W tej chwili mamy ponad 60 zawodników (w tym jedna dziewczynka). O ile w 2015 roku do rozgrywek ligowych prowadzonych przez OZPN Kalisz mięliśmy zgłoszony jeden zespół, to w aktualnie trwającym sezonie 2018/2019 mamy zgłoszonych aż pięć drużyn w różnych kategoriach wiekowych, czyli średnio co roku zgłaszamy dodatkowy zespół do rozgrywek OZPN. Od najbliższego sezonu planujemy zgłosić do rozgrywek ligi żaka młodszego, nasz najmłodszy zespół (rocznik 2012/2013). Aktualnie trenują u nas zawodnicy z roczników 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 i 2013.
Proszę opowiedzieć o Waszych największych sukcesach. Czy jest turniej albo rozgrywki, z którym kojarzą się Panu szczególnie najmilsze wspomnienia i dlaczego akurat ten?
– Naszym głównym celem i sukcesem jest odciąganie młodych ludzi od spędzania czasu przed komputerem lub telefonem komórkowym i sprawienie, aby prowadzili zdrowy tryb życia, aby ich pasją było uprawianie sportu. Same wyniki to efekt naszej pracy na treningach. Nie mamy presji wygrywania. Ta presja ciąży na dużych klubach z większych miast. Mamy miło i na sportowo spędzać czas, próbując nauczyć się grać w piłkę nożną, co jest głównie moim zadaniem. Nie chciałbym wyróżniać jakiegoś meczu czy turnieju, każdy jest inny. W każdym zawodnicy zostawiają na boisku swoje serce.
Kilka dni temu dwóch Waszych wychowanków, a mianowicie Mikołaj Bednarz i Szymon Cichosz wzięło udział w testach z racji zaproszenia przez Lecha Poznań. Proszę powiedzieć, jak im poszło, co tam robili i jakie wrażenia przywieźli ze stolicy naszego województwa?
– Nie rozmawiałem jeszcze z chłopakami. Rozmawiałem za to z rodzicami oraz pierwszym trenerem Lecha Poznań rocznika 2008. Chłopcy wrócili bardzo zadowoleni. Sami czuli, że na tle kolegów z Poznania nie muszą mieć żadnych kompleksów i zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Nasi chłopcy w barwach Lecha Poznań rocznika 2008 zagrali ze starszym rocznikiem zespołu Olimpii Koło. Trener Lecha w rozmowie telefonicznej ze mną po meczu stwierdził, że chłopcy zaprezentowali się z dobrej strony i nie będzie ukrywał, że KKS Lech Poznań jest bardzo nimi zainteresowany. Miło słyszeć takie słowa. My zdajemy sobie sprawę, że to są bardzo młodzi zawodnicy, podchodzimy do tego na chłodno, na wszystko przyjdzie czas.
Na podobne testy lada moment uda się Patryk Rzepecki. To znaczy, że młodzi piłkarze są rozchwytywani przez skautów, więc proszę zdradzić rąbka tajemnicy, kto i gdzie go zaobserwował i zaprosił do Poznania?
– Tak, to prawda. Do naszego klubu wpłynęło zaproszenie dla Patryka i prośba o wyrażenie zgody przez nasz klub na możliwość przeprowadzenia testów. Tym razem było to zaproszenie od trenerów Lecha Poznań rocznika 2009. Nasze zespoły oprócz meczów ligowych grają również w wielu turniejach, na których mają okazje mierzyć się z najlepszym zespołami w Wielkopolsce i nie tylko. Poza tym nasz zespół orlika, w którym występuje Patryk jest liderem w OZPN Kalisz, wygrał turniej halowy z udziałem ośmiu najlepszych zespołów OZPN Kalisz i awansował do grona pięciu najlepszych drużyn w Wielkopolsce. Na finałowym turnieju w Murowanej Goślinie z udziałem pięciu najlepszych zespołów w Wielkopolsce, Patryk grając przeciwko starszym kolegom zaprezentował się bardzo dobrze i w znacznym stopniu przyczynił się do zdobycia wicemistrzostwa wielkopolski przez nasz klub. Na turnieju byli trenerzy Lecha Poznań rocznika 2009, którzy już wcześniej słyszeli o Patryku. Turniej tylko potwierdził ich zdanie na temat Patryka i dlatego zaproszenie.
Czy w przeszłości inni wychowankowie też mieli okazję sprawdzić się w topowych klubach? A może ktoś podpisał kontrakt i zmienił barwy na dobre?
– Nasi zawodnicy są bardzo młodzi. Nie myślą o kontraktach. Póki co, tak jak powiedziałem wcześniej, głównie cieszymy się grą i spędzamy czas na sportowo. Oprócz chłopców, którzy byli w Lechu inni chłopcy też mają swoje sukcesy. Eryk Cichosz, Tomek Kurmanek i Miłosz Pilarczyk byli powołani do kadr OZPN w swoich rocznikach, byli między innymi z kadrą OZPN na turniejach w Niemczech. Mikołaj Cebula i Mikołaj Bednarz kilka dni temu zostali powołani do kadry rocznika 2008 Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej.
Zima to zdecydowanie okres aktywności w halach sportowych. Czy młodzi piłkarze są cierpliwi, czy wręcz już nie mogą się doczekać powrotu na boiska trawiaste?
– Zajęcia na hali mamy bardzo intensywne. Większość sobót i niedziel spędzamy na sportowo biorąc udział w turniejach halowych. Myślę, że póki co skupiamy się na treningach na hali i nie myślimy jeszcze o wyjściu na boiska trawiaste.
Do rozgrywek ligowych jeszcze trochę czasu, ale niech Pan powie, na którą grupę/grupy liczy się wiosną najbardziej w tym sezonie w perspektywie ewentualnego awansu czy uzyskanych wyników?
– Ja do tego podchodzę trochę inaczej. Zależy mi, żeby każdy zawodnik robił postęp. Na chwilę obecną wyniki zespołów są sprawą drugorzędną. Każda grupa jest dla mnie ważna.
Proszę powiedzieć trochę o mobilizacji i przygotowaniach w poszczególnych rocznikach. Trudniej pracuje się z grupami żaków czy może młodzików?
– Na brak mobilizacji nie możemy narzekać. Na treningach frekwencja jest bardzo dobra, średnio w grupie młodzika i orlika jest około piętnastu zawodników. W grupie żaka około dziesięciu. Przygotowania w poszczególnych rocznikach różnią się. Inaczej szkoli się zawodnika w wieku np. siedmiu lat, a inaczej w wieku np. trzynastu lat. Na przykład inaczej przedstawiają się proporcje czasowe co do nauki indywidualnej i grupowej. Nie chciałbym wchodzić w szczegóły. Choć ogólne zasady szkolenia młodzieży są podobne, to każdy trener ma swój warsztat i prowadzi treningi według własnego systemu szkolenia. Im grupa starsza tym większa jest dyscyplina, ale tak chyba jest w każdym klubie. To kwestia indywidualnego podejścia trenera do zawodnika.
Czy istnieją jakieś elementy techniczne lub taktyczne, w których najmłodsi piłkarze odstają od nieco starszych kolegów?
– W młodszych grupach elementy taktyczne i techniczne są na pewno w mniejszym stopniu opanowane. Nie chciałbym mówić o szczegółach. Na pewno każdy młody piłkarz jest inny i każdy w innym czasie opanowuje kolejne elementy piłkarskiego rzemiosła. Jednym przychodzi to łatwiej, innym znacznie trudniej.
Jak wygląda podejście w klubie do wyników. Czy u młodych piłkarzy w głowach liczy się zwycięstwo za wszelką cenę, czy bardziej spełnienie założonych przez trenera celów?
– W klubie podejście do wyników jest sprawą drugorzędną. Cieszy nas, że na treningach jest dobra frekwencja, i że młodzież z terenu naszej gminy ma możliwość rozwijania swoich pasji sportowych. Oczywiście młodzi piłkarze zawsze chcą wygrywać, to normalne, ale nie zawsze jest to możliwe do zrealizowania. Staramy się, aby piłkarze realizowali założenia trenera, ale przede wszystkim, aby cieszyli się grą i z chęcią przyszli na kolejny trening i mecz.
Co Pan jest w stanie zaproponować potencjalnemu młodemu człowiekowi, który się waha, czy rozpocząć przygodę z piłką w Waszym zespole?
– Na pewno gra w piłkę nożną to oprócz poprawy zdrowia możliwość sprawdzenia swoich możliwości. To wiele meczów, turniejów na których można miło i na sportowo spędzić swój wolny czas. Piłka nożna to szkoła życia. Uczy odwagi, uczy pokory. Grając w piłkę kształtujemy swój charakter. U nas na pewno nie będzie można narzekać na nudę.
Czego możemy życzyć Panu oraz prowadzonym grupom szkoleniowym w najbliższej przyszłości?
– Pracujemy w gronie osób, którym zależy na tym, aby nasz klub mógł funkcjonować. Należy w tym miejscu wymienić osoby, które oprócz trenera mają duży wpływ na to, aby klub mógł funkcjonować, czyli Pan Leon Owczarek, który jest prezesem klubu, oraz aktywni członkowie zarządu, czyli Pani Karina Pacyna i Renata Krawczyk oraz Panowie Marcin Cichosz, Sylwester Gołdyn i Krzysztof Bednarz. Ponadto trzeba dodać, że bardzo pomaga nam Urząd Gminy w Kraszewicach na czele z obecnym Wójtem Panem Konradem Kuświkiem, za co jesteśmy wdzięczni. Poza tym co roku nasz klub bierze udział w programie ,,Klub”, który ma na celu pozyskiwanie środków finansowych na naszą działalność, w realizacji założeń tego programu bardzo pomaga nam Pani Beata Rzepecka, za co również jesteśmy jej wdzięczni. Znaczną role w funkcjonowaniu zespołów młodzieżowych mają również rodzice naszych młodych zawodników. Zawsze można liczyć na ich pomoc. Życzyłbym sobie, abyśmy w takim gronie mogli dalej działać. Grupom szkoleniowym życzyłbym wytrwałości. Jeśli frekwencja utrzyma się na dobrym poziomie to jestem o to spokojny.
Sebastian Gołdyn

SUKCESY
Sezon 2015/2016
wicemistrzostwo ligi orlika Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Kaliszu
III m. w wojewódzkim turnieju PROSNA KALISZ CUP w Kaliszu
II m. w ogólnopolskim turnieju WINTER CUP w Kępnie
II m. w ogólnopolskim turnieju o PW w Kraszewicach
Sezon 2016/2017
mistrzostwo ligi żaka Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Kaliszu (awans do ligi mistrzów kat. ŻAK)
III m. w ogólnopolskim turnieju KB w Doruchowie
I m. w wojewódzkim turnieju STS w Łęce Opatowskiej
II m. w ogólnopolskim turnieju KB w Doruchowie
II m. w wojewódzkim turnieju VICTORIA CUP w Ostrzeszowie
Powołanie na konsultacje kadry OZPN 2006 rocznika dwóch naszych zawodników, wyjazd do Stuttgartu
I m. w wojewódzkim turnieju rocznika 2008 w Kraszewicach
wicemistrzostwo okręgowej ligi orlika w sezonie 2016/2017
III m. w finałowych rozgrywkach ligi żaków OZPN w sezonie 2016/2017
III m. w ogólnopolskim turnieju rocznika 2008 Olimpionic CUP w Baranowie
II m. w wojewódzkim turnieju rocznika 2006 w Kraszewicach
Sezon 2017/2018
I m. w wojewódzkim turnieju rocznika 2008 o Puchar Wójta Gminy Sieroszewice w Sieroszewicach
II m. w ogólnopolskim turnieju rocznika 2009 Trzcinica CUP 2017 w Trzcinicy
I m. w ogólnopolskim turnieju rocznika 2005 Trzcinica CUP 2017 w Trzcinicy
Awans do wojewódzkiego finałowego turnieju o Puchar Tymbarku ,,Z Podwórka na stadion”
Kwalifikacja na finałowe halowe turnieje rocznika 2006 i 2007 OZPN w Kaliszu
I m. w ogólnopolskim turnieju KB w Doruchowie rocznika 2008 (8 zespołów)
I m. w ogólnopolskim turnieju KKS Kalisz Szymoniki CUP w Liskowie rocznika 2005
III m. w ogólnopolskim turnieju KKS Włókniarz 1925 Kalisz Winter CUP 2018 rocznika 2006
II m. w ogólnopolskim turnieju KKS Kalisz Szymoniki CUP w Liskowie rocznika 2008
I m. w ogólnopolskim turnieju KB w Doruchowie rocznika 2006
III m. w ogólnopolskim turnieju KKS Kalisz Szymoniki CUP w Liskowie rocznika 2007
I m. w ogólnopolskim turnieju Victoria Cup w Ostrzeszowie rocznika 2005
III m. w ogólnopolskim turnieju rocznika 2009 Niepodległa CUP 2018 w Baranowie
II m. w ogólnopolskim turnieju rocznika 2008 Niepodległa CUP 2018 w Baranowie
II m. w ogólnopolskim turnieju rocznika 2010 Niepodległa CUP 2018 w Baranowie
Powołanie do kadry OZPN rocznika 2008 Mikołaja Bednarza (maj 2018)
I m. w ogólnopolskim turnieju rocznika 2006 w Kraszewicach
I m. w wojewódzkim turnieju rocznika 2008 w Kraszewicach
I m. w wojewódzkim turnieju rocznika 2007 w Brzezinach
Sezon 2018/2019
I m. w ogólnopolskim turnieju rocznika 2010 Trzcinica CUP 2018 w Trzcinicy
III m. w ogólnopolskim turnieju rocznika 2008 Trzcinica CUP 2018 w Trzcinicy
I m. w ogólnopolskim turnieju rocznika 2006 Trzcinica CUP 2018 w Trzcinicy
II m. w ogólnopolskim turnieju KKS Kalisz JOMA CUP w Liskowie rocznika 2008
III m. w ogólnopolskim turnieju KKS Kalisz JOMA CUP w Liskowie rocznika 2009
III m. w ogólnopolskim turnieju KKS Kalisz JOMA CUP w Liskowie rocznika 2007
Zwycięstwo w turnieju OZPN Kalisz rocznika 2008 (awans do finału wojewódzkiego w Poznaniu)
III m. w ogólnopolskim turnieju WKS Wieluń CUP w Wieluniu rocznika 2008
Wicemistrzostwo Wielkopolski w roczniku 2008 (Poznań grudzień 2018)
I m. w ogólnopolskim turnieju KB w Doruchowie rocznika 2006 w dniu 12.02.2019r.
Zaproszenie na testy do zespołu KKS Lech Poznań Mikołaja Bednarza i Szymona Cichosza
Powołanie do kadry WZPN dwóch naszych piłkarzy rocznika 2008
III m. w ogólnopolskim turnieju KB w Doruchowie rocznika 2008 w dniu 02.02.2019r.
Zaproszenie na testy do zespołu KKS Lech Poznań Patryka Rzepeckiego
II m. w ogólnopolskim turnieju Victoria CUP w Ostrzeszowie rocznika 2007Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest