Kępno: Mają samochód elektryczny do przewozu niepełnosprawnych

Pierwszy w Wielkopolsce samochód elektryczny w pełni przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych zakupił samorząd Kępna. 

Dotacja z PFRON, dofinansowanie z budżetu Gminy Kępno i świetna praca MGOPS. To wszystko składa się na sukces bardzo innowacyjnego projektu „Door to door w Mieście i Gminie Kępno”, który uzyskał dofinansowanie w kwocie 624.450 zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu grantowego dla jednostek samorządu terytorialnego ogłoszony w ramach projektu pn. „Usługi indywidualnego transportu Door to door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
Z kwoty dofinansowania pokryto m.in.: zatrudnienie dyspozytora, kierowcy i opiekuna, – zakup aplikacji internetowej do monitorowania i zamawiania przejazdów, zakup laptopa, urządzenia wielofunkcyjnego i dwóch telefonów wraz z abonamentem oraz ubezpieczenie samochodu elektrycznego. Za 280.440 zł brutto zakupiono auto elektryczne – mercedes e-vito tourer. Kwota brutto zakupu auta przewyższała kwotę w budżecie projektu o 75.549,48 zł, która została zabezpieczona ze środków własnych gminy.
– Projekt realizowany od 1 kwietnia 2021 roku a usługa świadczona jest od 1 czerwca – mówi zastępca kierownika MGOPS Justyna Kostecka, koordynator projektu. – Usługa realizowana jest specjalistycznym samochodem elektrycznym, który przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Usługa door to door to usługa indywidualnego transportu dla osób w zakresie wsparcia mobilności polegająca na wydostaniu się z mieszkania lub z innego miejsca docelowego. Są to osoby poruszające się na wózku czy o kulach, osoby niewidome, niedowidzące, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Usługa jest świadczona w granicach administracyjnych gminy Kępno lub przewóz do 200 km na leczenie. W ramach projektu zatrudniono trzy osoby: kierowca, opiekun, dyspozytor. Usługa jest całkowicie darmowa – dodaje.
W ramach projektu zostało zakupione dodatkowe wyposażenie (szyny podjazdowe do samochodu), uzyskano homologację (14.760 zł), zakupiono też i zamontowano stacje ładujące do samochodu elektrycznego na kwotę 8.610 zł. RED, ŁMZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest