KĘPNO: Obwodnica coraz bliżej

Koniec pierwszego etapu budowy jeszcze w I kwartale 2018 roku?

W pierwszych dniach sierpnia 2018 r. powinna zostać zakończona budowa pierwszego odcinka obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S-11. Może być jednak wcześniej. – Ze względu na zaawansowanie wykonania robót, nieoficjalna data oddania inwestycji do użytkowania to pierwszy kwartał 2018 roku – informuje wiceminister rozwoju poseł Andżelika Możdżanowska.

Podczas poniedziałkowej wizji roboczej, w której obok minister Andżeliki Możdżanowskiej wzięli także udział dyrektorzy oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: w Opolu Przemysław Maliszkiewicz i w Poznaniu Marek Napierała, władze samorządowe Powiatu oraz gmin wchodzących w skład powiatu kępińskiego miały okazję zapoznać się z postępem prac związanych z budową obwodnicy miasta.
Inwstorem I etapu budowy jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Opolu, Inżynierem Kontraktu – konsorcjum: Drogowa Trasa średnicowa S.A. (lider) i Integral Sp. z o.o. (partner). Wykonawcą inwestycji jest Budimex S.A.
– Jesteśmy na etapie wykończeniowym, jeśli chodzi o pierwszy etap obwodnicy Kępna – przyznał dyrektor Maliszkiewicz. – Zakończone już są roboty zasadnicze i nawierzchniowe. W tej chwili kontrakt przechodzi w okres zimowy, do 15 marca jest przerwa zimowa, ale jeżeli warunki atmosferyczne dają możliwość wykonywania w tym czasie prac, to będą wykonywane.
Etap ten powinien zostać zakończony w sierpniu br. – Czy są szanse, żeby ten termin przyspieszyć? – pytała poseł Możdżanowska.
– Zawsze szanse są – padła odpowiedź. – Wykonawcy nie chcą o tym mówić, bo to jest składanie obietnic na wyrost, a nóż będzie całą wiosnę lało i się nie uda, ale oczywiście szanse są, kontrakt jest bardzo dobrze zaawansowany. Zostały roboty wykończeniowe: zieleń, bo nie ma sensu siać trawy w grudniu, jakieś roboty porządkowe i – co jest bardzo ważne – została cała dokumentacja kolaudacyjna. Bo po to, żeby przekazać drogę do ruchu, to trzeba wypełnić parędziesiąt kilogramów papieru.
Kierownik projektu inż. Tomasz Podgórny dodaje, że do wykonania jest jeszcze oznaczenie pionowe i poziome. Niestety oznakowanie poziome wymaga dobrych warunków atmosferycznych, w związku z powyższym musimy poczekać, aż takie się pojawią – przyznaje. – Dodatkowo są potrzebne przyłącza energetyczne do instalacji systemu zarządzania ruchem, co będzie wykonane za jakieś 2-3 miesiące.
– To jest bardzo ważny moment, na który czekaliśmy kilkadziesiąt lat – podkreślała minister Andżelika Możdżanowska. – Analizując czas, to tak od 2012 r. jesteśmy w tym peletonie do finału, bowiem zbliżamy się do uroczystego oddania w użytkowanie kierowcom tej niezwykle ważnej i potrzebnej inwestycji, jaką jest pierwszy etap obwodnicy Kępna. (…) Etapowanie było jednym z naszych priorytetów, aby Kępno doczekało się obwodnicy. Kończymy pierwszy etap, a drugi jest już w realizacji, bo jest już podpisana umowa z wykonawcą. REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest