Otwarcie pracowni radiologii i mammografii w kępińskim szpitalu

W miniony wtorek – z udziałem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski i wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego – w kępińskim szpitalu otwarto wyposażone w nowy sprzęt pracownie radiologii i mammografii.

– Ta inwestycja to dostęp do nowej jakości świadczeń medycznych, świadczeń diagnostycznych – podkreślała Beata Andrzejewska, dyrektor SP ZOZ w Kępnie. – To kolejny przyszłościowy krok rozwoju tego szpitala, który zapewni jakość na poziomie europejskim w dostępie do badań diagnostycznych, przede wszystkim do bezpłatnych badań mammograficznych piersi.

– Uczestniczymy w otwarciu nowoczesnej pracowni rentgenowskiej, która pozwala postawić kolejny krok w przyszłość w nowoczesną diagnostykę. Udało się to dzięki wsparciu dotacji celowej z rezerwy budżetu państwa, która wyniosła prawie 3 mln zł (2.916.520 zł) – podkreślał starosta Robert Kieruzal.

Brakujące 750 tys. zł dołożył ze swojego budżetu Powiat Kępiński. Wszystko to sprawiło, że szpital dysponuje obecnie dwoma nowoczesnymi cyfrowymi aparatami RTG (cyfrowy aparat RTG kolumnowy z dwoma detektorami oraz cyfrowy aparat RTG z zawieszeniem sufitowym z trzema detektorami) oraz cyfrowym mammografem. W ramach dotacji wyremontowano także pomieszczenia pracowni radiologicznej.

O tym, że to właśnie szpitale powiatowe są najbliżej pacjenta przypomniał obecny na uroczystości wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. –  Nie szczędzimy pieniędzy, aby w takich szpitalach poprawiać infrastrukturę, poprawiać wyposażenie – przekonywał.

Michał Zieliński jako wojewoda wielkopolski był w Kępnie po raz pierwszy. – Cieszy to, że w tak krótkim okresie czasu, zaledwie w trzy miesiące od podpisania umowy o dofinansowaniu i dodatkowo w tak trudnym czasie byliście w stanie zrealizować tę inwestycję – przekonywał. Bardzo dziękuję. To świadczy o waszej niezwykłej sprawności i determinacji, żeby jak najszybciej te poradnie tutaj zaczęły funkcjonować.

Prezes wielkopolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz potwierdziła, że własnie rozstrzygnięty został konkurs na wykonywanie badan mammograficznych, i takie – w ramach NFZ – znów będą również wykonywane w Kępnie. – Ogłosiliśmy konkurs, gratuluję dobrej oferty, bo byliście jeśli chodzi o mammografię na ostatnim miejscu w Wielkopolsce. Teraz macie wspaniały sprzęt i jest potrzeba, byście swoim mamom, babciom, siostrom mówili o potrzebie tego badania. Ten program jest bardzo ważny. Gratuluję państwu takiego podejścia do rozwoju szpitala – podsumowała. ŁMZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest