Noworoczne spotkanie wielkopolskiego PSL w Kępnie (FILM)

Będziemy bronić dobrego imienia przyzwoitych ludzi – mówił dzisiaj w Kępnie, podczas noworocznego spotkanie przyjaciół wielkopolskiego PSL, prezes Władysław Kosiniak-Kamysz. To właśnie tutaj Polskie Stronnictwo Ludowe zainaugurowało obchody 100-lecia polskiej niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

Na zaproszenie prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL europosła Andrzeja Grzyba oraz wiceprezesa i wicemarszałka województwa Krzysztofa Grabowskiego do Kępna zjechało blisko 700 członków, przyjaciół i sympatyków PSL z terenu województwa wielkopolskiego. Gościem specjalnym był ksiądz biskup Edward Janiak.

– Tylko porozumienie buduje dobrą przyszłość – przekonywał poseł Andrzej Grzyb. – Tylko dobre słowo i dobry gest. I to piękne słowo ,,dziękuję” może wiele więcej uczynić, niż każda próba konfrontacji.

Biskup Edward Janiak tłumaczył, że jako Biskup Kaliski chce być wszędzie tam, gdzie ludzie się łączą. – Łatwo jest ludzi dzielić, ale bardzo trudno jest ludzi łączyć, przybliżać do siebie – przekonywał. – Ja widzę też taką swoją rolę.

Prezes Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na kilka, znamiennych w 100-letniej historii niepodległej Polski wydarzeń. Stanął też w obronie działaczy dawnego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

– Nasi poprzednicy w ZSL budowali ojczyznę tak, jak umieli najlepiej – przekonywał. – Zmieniali polską wieś, elektryfikowali, nadawali wymiar godności polskiej wsi i polskiemu rolnikowi, również przez wprowadzenie rent i emerytur w latach siedemdziesiątych, ubezpieczenia zdrowotnego i bezpłatnej służby zdrowia. To była ta służba człowiekowi, która wtedy była możliwa. Czy idealna? Pewnie nie. Ale nie zasługująca w żaden sposób na okrutne i nikczemne stwierdzenia, które dzisiaj padają z ust ludzi, którzy nie zmierzyli się nigdy z żadnym systemem i nigdy nie musieli z niczym walczyć. Zawsze będę bronił dobrego imienia przyzwoitych ludzi w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym. (…)

Spotkanie uświetnił występ Zespoły Pieśni i Tańca Przygodzice oraz Katarzyny Zawada z Żegocina – zdobywczyni Złotej Eurydyki na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anny German w Moskwie w 2015 roku. Grała też Kapela z Brzezin.

WIĘCEJ: we wtorkowym wydaniu Pulsu Tygodnia

Zajrzyj też na: kepno.dlawas.pl

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest