Wiceminister zdrowia i prezes wielkopolskiego NFZ w kępińskim szpitalu

– Priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego jest poprawa opieki nad osobami zależnymi, seniorami, osobami niepełnosprawnymi – mówiła podczas wizyty w Kępnie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. – Mamy w Polsce duży deficyt tego typu oddziałów, placówek typu dziennego czy opieki środowiskowej. W toku tej dyskusji pojawił się pomył, aby właśnie na terenie państwa powiatu zastanowić się nad możliwością uruchomienia takich ośrodków.

Minister Józefa Szczurek-Żelazko przyjechała do Kępna na zaproszenie wiceminister inwestycji i rozwoju Poseł Andżeliki Możdżanowskiej. W spotkaniu uczestniczyła również Agnieszka Pachciarz – prezes Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego celem było znalezienie rozwiązań problemów kępińskiego szpitala
Podczas konferencji prasowej starosta Robert Kieruzal odniósł się do sugestii posła Jana Mosińskiego, jakoby SP ZOZ w Kępnie zamierzał wyjść z tzw. sieci szpitali, co miałoby być panaceum na kłopoty finansowe placówki.
– Chcę w tym momencie definitywnie i stanowczo zdementować jakiekolwiek informacje, które miałyby być związane z wyjściem szpitala z tzw. sieci szpitali lub prywatyzacją szpitala, bo już takie doniesienia też słyszałem – oświadczył starosta. – To jest nieprawda. Nie ma takiej możliwości. To co się pisze, to co się słyszy lub czyta w komentarzach, ma się nijak do rzeczywistości – przekonywał.
Prezes Pachciarz dodała, że trzeba się bardzo starać, aby wypaść z sieci szpitali, przynależność do której gwarantuje szpitalowi kontrakt bez konkursu. Jak mówiła, nie ma możliwości zmniejszenia ryczałtu, o ile szpital realizuje umowę ryczałtową na poziomie 98 procent. W przypadku Kępna takie ryzyko nie istnieje.
– W związku z tym, że docierały do nas sygnały, że są problemy z funkcjonowaniem szpitala w Kępnie, na zaproszenie poseł Andżeliki Możdżanowskiej postanowiłam przyjechać, aby porozmawiać na miejscu o tych problemach, z którymi tak na prawdę na co dzień państwo się borykacie – mówiła minister Józefa Szczurek-Żelazko. – Dzięki tej obecności w szpitalu miałam okazję wiele zobaczyć, wiele bardzo dobrych inwestycji, które powstały dzięki współpracy wielu wspaniałych ludzi: samorządowców, posłów, pani minister, pracowników szpitala. Inwestycji, które gwarantują państwa bezpieczeństwo. Lądowisko, które jest jednym z lepiej zlokalizowanych i przygotowanych miejsc do przetransportowywania pacjentów jest tego dowodem. Miałam okazję zobaczyć pion diagnostyczny, tomograf komputerowy, pracownię tomografii komputerowej, pracownie endoskopowe. To są bardzo ważne miejsca w szpitalu, które gwarantują i dbają o bezpieczeństwo pacjenta, ale dają też szansę na szybką diagnostykę choroby i rozpoczęcie leczenia, Nie byłoby to możliwe, gdybyście na co dzień nie współpracowali. Byłam zaskoczona środkami, które zostały pozyskane przez Powiat dzięki współpracy z posłami, dzięki dotacji z budżetu państwa, łącznie ponad 7 mln zł. To są kwoty, które tak normalnie nie trafiają do szpitali powiatowych. Wielkie ukłony dla osób, które tak dbają o jednostkę. W toku dyskusji powstały konkretne projekty i rozwiązania, które będą gwarantowały bezpieczeństwo mieszkańców, będą gwarantowały, że ten szpital będzie funkcjonował, będzie udzielał świadczeń o dobrym poziomie jak również będzie się rozwijał w tych obszarach, które są niezbędne na tym terenie powiatu.
Minister przyznała, że podczas wizyty rozmawiali o nowych obszarach, które można by w kępińskim szpitalu uruchomić. – Priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego jest poprawa opieki nad osobami zależnymi, seniorami, osobami niepełnosprawnymi. Mamy w Polsce duży deficyt tego typu oddziałów, placówek typu dziennego, czy opieki środowiskowej. W toku tej dyskusji pojawił się pomył, aby właśnie na terenie Państwa powiatu zastanowić się nad możliwością uruchomienia takich ośrodków. To z jednej strony nowa jakość, jeżeli chodzi o opiekę nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi w powiecie, a z drugiej strony szansa dla szpitala – podsumowała.
Minister Andżelika Możdżanowa wskazywała na możliwości, jakie daje funkcjonowanie na terenie szpitala lądowiska dla śmigłowców, w kontekście współpracy ze szpitalem w Ostrowie Wlkp.
– Z uwagi na drugi stopień referencyjny specjalizacji tego szpitala, mamy doskonałą bazę współpracy w zakresie kardiologii, neurologii czy neonatologii i musimy wykorzystać potencjał naszego lądowiska i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – przekonywała.Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest