1,1 miliona zł na gospodarkę wodno-ściekową

W miniony piątek wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i wójt Kraszewic Konrad Kuświk podpisali umowę na dofinansowanie projektu pt. ,,Przebudowa sieci wodociągowej na terenie gminy Kraszewice, modernizacja SUW w Kuźnicy Grabowskiej i modernizacja oczyszczalni ścieków w Mącznikach”.

Wójt Konrad Kuświk nie ukrywał, że lokalny samorząd już od kilku lat zabiegał o środki zewnętrzne na to zadanie. Najpierw złożony w 2019 r. wniosek trafił na listę rezerwową. – Ale byliśmy dobrej wiary, że prędzej czy później uda się pozyskać te środki – podkreślał. Wójt chwalił marszałka Grabowskiego, który apelował wtedy o cierpliwość. – Pan marszałek okazał się słowny i tak jak obiecał, tak się stało. Dzisiaj przywozi nam do Kraszewice niemałe środki – podsumował, dziękując Krzysztofowi Grabowskiemu za przychylność i wsparcie, dzięki którym udało się zrealizować na terenie gminy wiele ważnych dla lokalnego samorządu inwestycji.
Zadanie, które otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, to tak naprawdę trzy inwestycje: przebudowa sieci wodociągowej (wymiana rur azbestowych na rury polietylenowe na odcinku blisko 2,7 km) na ul. Wieluńskiej w Kraszewicach, modernizacja stacji uzdatniania wody w Kuźnicy Grab. i modernizacja oczyszczalni ścieków w Mącznikach. Całkowita wartość zadania wynosi 2.142.811 zł brutto, z czego 1.107.558 zł stanowi dofinansowanie (63,63% wartości netto).
– Wymiana sieci wodociągowej już jest realizowana – wyznał Konrad Kuświk. Na modernizację oczyszczalni ogłoszone zostało drugie postępowanie przetargowe (pierwsze, z uwagi na zbyt wysoką cenę zostało unieważnione). Modernizacja stacji w Kuźnicy będzie się wiązała z nowym odwiertem wody, co powinno zapewnić jej odpowiednią ilość również w okresach zwiększonego zapotrzebowania, a więc latem.
– Wiem, że czekaliście na te środki bardzo długo, ale zawsze mówiłem, żebyście byli cierpliwi – podkreślał marszałek. Grabowski przypomniał, że tak też było m.in. z budową chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej w Mącznikach, gdzie cierpliwość została nagrodzona.
Kiedy już umowa została podpisana, marszałek Grabowski wręczył wójtowi Kuświkowi symboliczny czek. – To jest czek z pokryciem, a nie bez pokrycia, bo teraz jest moda na różne akcje, ale ja (…) pokazuję, że w samorządzie trzeba być przede wszystkim wiarygodnym i jestem przekonany, że nikt z państwa nie powie, że to co zadeklarowałem nie zostało zrealizowane, ale też nikt nie powie, że złożyłem deklaracje na wyrost – dowodził marszałek. – Jeżeli nie byłem pewien, że coś się uda, to nie mówiłem, że tak będzie na pewno. Również w tym przypadku był moment, że nie mówiłem, że to dofinansowanie będzie, bo nie wiedziałem jak się losy potoczą, a później już mówiłem panu wójtowi, żeby był cierpliwy, bo te środki to jest kwestia czasu. Ale powiedziałem to wtedy, kiedy byłem już przekonany, że one będą. (…) Zdaję sobie sprawę, że dla Kraszewic ponad milion zł to jest poważny zastrzyk finansowy, zwłaszcza na inwestycję, na którą długo państwo czekaliście, choć będzie zakopana w ziemi. JURZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest