30 tysięcy zł kary dla Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia

– Niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia transportu mogło narazić pacjentkę na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia – uznał Wielkopolskie Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia i nałożył na Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia karę w wysokości blisko 30 tysięcy zł za nieprawidłowości w realizacji umowy.

To pierwsze decyzje związane z tragedią, jaka rozegrała się 3 sierpnia br., kiedy to przez około 8 godzin ostrzeszowski szpital szukał placówki, która przyjęłaby wymagającą specjalistycznej pomocy ciężarnej 28-latki, która skarżyła się na duszności i złe samopoczucie. Zdaniem OCZ kolejne szpitale w Wielkopolsce odmawiały przyjęcia pacjentki, był też problem z zapewnieniem transportu, w końcu po ciężarną przyjechała do Ostrzeszowa karetka z Kalisza, a przyjąć miał ją szpital w Ostrowie Wlkp. Niestety kobiet zmarła w karetce na podjeździe do szpitala.

Wtedy Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia tłumaczyło, że kolejne szpitale, do których zwracali się z prośbą o przyjęcie pacjentki, odmawiały jej przyjęcia. Tymczasem – jak uznał Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia – Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia nie dopełniło podpisanej z nim umowy, bo nie miał zapewnionej usługi transportu międzyszpitalnego, co jest konieczne w przypadku braku własnej karetki przeznaczonej do tego typu celów. Umowę, jaką w sprawie transportu podpisał wcześniej ze Szpitalem w Ostrowie Wlkp. została bowiem rozwiązana 28 lutego, o czym OCZ nie poinformowało jednak NFZ.

– Niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia transportu mogło narazić pacjentkę na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia – mówi Maria Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego NFZ. Dodaje równocześnie, ze NFZ sprawdzał to, co jest w jego kompetencji, czyli jak szpital realizuje zawartą z nim umowę. W tym też celu Fundusz zwrócił się o złożenie wyjaśnień zarówno do Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia, jak i do Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie, firmy Falck Medycyna oraz do Szpitala Wojewódzkiego w Kaliszu i do Szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Odsłuchano także nagrania zgłoszeń potrzeby przetransportowania pacjentki.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi też Prokuratura.

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest