Będzie dofinansowanie in vitro

Rada Miejska Ostrzeszowa przeznaczyła 50 tysięcy złotych na „Program profilaktyki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego w latach 2022-2023”.

Pilotażowa edycja programu dofinansowującego procedurę in vitro w Wielkopolsce ruszyła w 2021 r. W tym roku – podobnie jak 36 wielkopolskich gmin – włączył się do niego również samorząd Ostrzeszowa, co pozwoli pozyskanie pokaźnej kwoty na dotacje do zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego. Pula taka powstaje bowiem po zsumowaniu kwoty przekazanej przez daną gminę oraz jej równowartości, pochodzącej z budżetu województwa wielkopolskiego. W przypadku Ostrzeszowa daje to łącznie w tym roku 100 tys. złotych.
Rada była za, co nie oznacza, że wszyscy radni byli z takiej decyzji zadowoleni i poparli projekt uchwały.
– Leczenie ma prowadzić do tego, aby pacjent był zdrowy. Czy to prowadzi do tego, że pacjent będzie zdrowy? Mam co do tego wątpliwości – oponował radny Andrzej Manikowski. Radny powoływał się na naukę Kościoła katolickiego, która podkreśla, że każde dziecko jest darem Bożym. – Myślę, że ci, którzy deklarują, że są katolikami powinni głosować zgodnie z nauką społeczną kościoła, taką jaką reprezentował święty Jan Paweł II – mówił Manikowski. – Ja będę głosował przeciwko, dlatego, że jestem za cywilizacją życia, a nie za cywilizacją śmierci. Niektórzy z państwa brali czynny udział w marszach kobiet, gdzie pojawiały się hasła „moja macica, moja sprawa”, „aborcja na każde życzenie”. Tam ewidentnie była cywilizacja śmierci, a teraz chcą dać pieniądze niby na ratowanie życia. Nie zwracają uwagi, że przy okazji ratowania jednego życia, niszczy się inne istnienia ludzkie. I jeszcze jedna sprawa. Prokreacja to powinna być dla dwóch osób, kobiety i mężczyzny. Natomiast trzecia osoba, czyli lekarz, który zachowuje się jak bóg, decydujący kto ma żyć, a kto nie ma racji bytu, jeżeli ktoś się czuje katolikiem.
Punkt widzenia radnego Manikowskiego okazał się jednak odosobniony – 13 radnych poparła przygotowaną uchwałę, 4 było przeciw i 4 wstrzymało się od głosu.
– Jestem niezwykle szczęśliwy, że Ostrzeszów znalazł się wśród tych wielkopolskich gmin, które chcą pomagać finansowo swoim mieszkańcom_nkom w spełnieniu marzenia o narodzinach dziecka – napisał po sesji na swoim fb burmistrz Patryk Jędrowiak. – Cieszę się, że moja propozycja włączenia się w wielkopolski program dofinansowania in vitro uzyskała podczas ostatniej sesji poparcie radnych Rady Miejskiej. Warto zaznaczyć, że swój sprzeciw wyraziło jedynie 4 na 21 radnych. REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest