Bobry podkopały drogę w Palatach

W Palatach (gm. Grabów) nieoczekiwanie trzeba było remontować zmodernizowany kilka lat temu odcinek drogi wojewódzkiej nr 449. Naprawa gwarancyjna? Nie. Okazało się bowiem, że drodze zaczęły zagrażać… bobry.
– Mieliśmy sygnały od kierowców, że coś niedobrego dzieje się z tą drogą, że droga się zapada – mówi burmistrz Grabowa Maksymilian Ptak. – Zwróciliśmy się do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich z prośbą o kontrole tej drogi, tym bardziej, że niedawno droga ta była przecież remontowana.
Co się okazało? Okazało się, że wszystkiemu winne są… bobry. – Okazało się, że te zniszczenia są związane z działalnością bobrów – mówi burmistrz. – Dokonały takich podkopów pod drogą, że ta zaczęła się zapadać, w związku z czym WZDW zabezpieczył środki i przystąpił do remontu zagrożonego odcinka.
Najpierw wzdłuż drogi wybudowano falochron. – Te falochrony są zrobione po to, żeby rzeczywiście bobry nie miały już w tym terenie dostępu. Część tych bobrów została też wyłapana – tłumaczy Ptak, zastrzegając równocześnie, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, jak bowiem wiadomo bobry są u nas pod ochroną prawa. Tymczasem są one jednak nie lada problemem dla wielu rolników, na terenie grabowskiej gminy skarżą się na nie również wędkarze, którzy sygnalizują, że robią jakieś tunele czy podkopy.
Obecnie trwa gruntowna naprawa zagrożonego odcinka drogi. Sytuacja jest oczywiście uciążliwa dla kierowców, bo w miniony czwartek wprowadzono tam ruch wahadłowy, co sprawia, że w godzinach szczytu powstają tam niemałe korki.
Prowadzony remont (zabezpieczenie korpusu drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 449 na ul. Klonowej w Palatach) kosztować będzie WZDW 157.932 zł. Dochodzi do tego remont drogi, którego koszt to 266.226 zł.
REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest