Burmistrz Ostrzeszowa nosi się z zamiarem odwołania dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

Burmistrz Ostrzeszowa zwrócił się do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w sprawie wyrażenia opinii w związku z zamiarem odwołania Justyny Krawczyńskiej ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie. To pokłosie medialnych doniesień, jakoby pani dyrektor zamieściła na swoim twitterze niegodne nauczyciela obraźliwe wpisy dotyczące polityków z pierwszych stron gazet. Dyrektor zaprzecza, twierdząc, że jej konto zostało zhakowane.

 

KNAJACKI JĘZYK

O sprawie jako pierwszy poinformował portal wlkp24.info, zajęła się nią również Gazeta Wyborcza. Z ich doniesień wynika, że dyrektor Justyna Krawczyńska miała być autorką zamieszczonych w ostatnim czasie (maj 2020) na jej koncie wpisów szkalujących czołowych polityków w Polsce, w tym kontrkandydatów Andrzeja Dudy na urząd prezydenta. – „Pospolita menda”, „dupek” – to te z łagodniejszych określeń – dowodzi portal. – Sama szefowa placówki nie przyznaje się do winy i twierdzi, że jej konto zostało przejęte przez hakerów.

Jak mówi redaktor Ewa Pieczyńska z wlkp24.info, na zamieszczone na koncie Krawczyńskiej obraźliwe wpisy zwróciła uwagę redakcji jedna z matek, dołączając do korespondencji screeny. – Dziecko pokazało mi co dyrektorka wypisuje w internecie. To jest knajacki język i zwykłe chamstwo niegodne tego stanowiska – napisała.

Z ZAMIAREM ODWOŁANIA

10 czerwca burmistrz Patryk Jędrowiak (Gmina jest organem prowadzącym szkołę) wydał oświadczenie w tej sprawie, w którym poinformował, że spotkał się z panią dyrektor Justyną Krawczyńską ,,w celu uzyskania szerszych informacji i poznania jej stanowiska w sprawie’’. Zobowiązał też dyrektor do złożenia wyjaśnień na piśmie.

Dwa dni później burmistrz poinformował Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim ,,o podejrzeniu popełnienia przez Panią Justynę Krawczyńską czynu naruszającego godność nauczyciela’’.

Następnego dnia Justyna Krawczyńska przedłożyła burmistrzowi pisemną odpowiedź. – Po zapoznaniu się z otrzymanym wyjaśnieniem, wypowiedziami medialnymi i analizą zebranych materiałów zdecydowałem o przygotowaniu pisma do Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w sprawie wyrażenia opinii w związku z zamiarem odwołania ze stanowiska dyrektora Pani Justyny Krawczyńskiej – poinformował Jędrowiak.

BEZ WIEDZY I ZGODY

Wcześniej (9 czerwca) na koncie Justyny Krawczyńskiej ukazało się oświadczenie, będące odpowiedzią na artykułowane zarzuty i liczne komentarze. Krawczyńska podkreśla, że do pojawienia się na jej profilu komentarzy ,,zawierających niestosowne treści’’ doszło bez jej wiedzy i zgody. – Komentarze pojawiły się pod postami polityków, których (do czego mam pełne prawo) nie darzę sympatią i nie popieram ich działania – czytamy. Dyrektor podkreśla równocześnie, że swoje poglądy co do zasady wyraża w sposób nienaruszający porządku prawnego. – Z poszanowaniem innych i bez naruszenia praw i wolności osób trzecich, korzystając z przysługujących każdemu obywatelowi praw gwarantowanych Konstytucją RP – przekonuje. (…) – Styl, w jakim napisano komentarze z wykorzystaniem mojego profilu, nie jest przeze mnie akceptowany – dowodzi. Dodaje równocześnie, że ma świadomość tego, że zawód nauczyciela jest traktowany jako zawód zaufania publicznego, a wizerunek nauczyciela w kontekście godności zawodu musi być pielęgnowany nie tylko w czasie wykonywanej pracy, ale również w życiu prywatnym i publicznym.

MEDIALNA NAGONKA

– Do tej pory nie było żadnej sytuacji, w której moje postępowanie zawodowe, prywatne czy udział w życiu publicznym byłyby kwestionowane lub poddawane tak ostrej krytyce – pisze Justyna Krawczyńska. A że zamieszczone na jej koncie informacje dotyczyły polityków obecnej opozycji, stała się – jak pisze – obiektem nagonki medialnej i komentarzy znacznie przekraczających w stopniu swojego negatywnego nacechowania wpisy, które ktoś umieścił na jej koncie twitter. – Zostałam osądzona przez część opinii publicznej skupionej wokół partii opozycyjnych i sprzyjające im media bez wyjaśnienia sprawy, prawa do obrony i rzetelnej oceny mojej osoby i mojej dotychczasowej drogi zawodowej i postawy w życiu prywatnym – wyznaje. Nie mówi jednak wprost, kto miałby zhakować jej konto i dlaczego.

MUREM ZA DYREKTOR

Murem za swoją dyrektor stanęli pracownicy szkoły, wystosowując List poparcia. – W związku z medialnym podważaniem dobrego imienia Pani Dyrektor Justyny Krawczyńskiej chcemy wyrazić głos poparcia jej rzetelnej pracy i działalności na rzecz funkcjonowania placówki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Rojowie – czytamy. (…) – Możemy zaobserwować człowieka, który daje wzorowy przykład swoim pracownikom i dzieciom. Ma innowacyjne i twórcze pomysły, zawsze wdraża je w życie, licząc się ze zdaniem całego grona pedagogicznego. Z całą pewnością tylko dzięki jej uporowi i pewności siebie stworzyliśmy wspólnie nowoczesną i otwartą na drugiego człowieka placówkę, która stała się wizytówką naszego powiatu – przekonują.

TWARDY ORZECH

Twardy orzech do zgryzienia będzie mieć w tej sytuacji burmistrz Patryk Jędrowiak, który – zachowując w największym stopniu neutralność polityczną – będzie musiał wydać werdykt w tej sprawie. – To nie chodzi o to, wobec kogo kierowane były wpisy, tylko jaki był w nich użyty język – tłumaczy.

Bez względu na to, jaką podejmie decyzję – jedno jest pewne. Uczniowie, jak również ich rodzice, w ostatnich tygodniach kończącego się właśnie roku szkolnego załapali się jeszcze na niespodziewaną lekcję wychowawczą, czy jak kto woli – lekcję wychowania obywatelskiego. I to w systemie zdalnym. RED  2 komentarze z Burmistrz Ostrzeszowa nosi się z zamiarem odwołania dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

  1. Kiedy podejmie tą decyzję . Jeśli ta pani tak wypisywała już dawno powinna wylecieć z tego stanowiska , niech policja to sprawdzi i problem z głowy .

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest