Chciał okraść 80-latkę

Prawidłowa reakcja 80-letniej ostrzeszowianki sprawiła, że próbujący wyłudzić od niej ,,na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji’’ pieniądze mężczyzna skapitulował.

18 lipca po godz. 16 dyżurny ostrzeszowskiej Policji otrzymał zgłoszenie o próbie wyłudzenia pieniędzy przez osobę, która podała się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

– Nieznany mężczyzna na numer stacjonarny połączył się z 80-letnią mieszkanką Ostrzeszowa. Rozmówca zapytał się, czy pod wskazanym adresem zamieszkuje osoba o takich danych, ponieważ czeka na nią paczka do odbioru – mówi kom. Ewa Jakubowska, rzecznik prasowy KPP w Ostrzeszowie. – Po potwierdzeniu swoich danych przez kobietę, mężczyzna przedstawił się, że jest policjantem Centralnego Biura Śledczego Policji podając swoje imię, nazwisko oraz numer identyfikacyjny. Następnie przekazał, że pod wskazanym adresem ma dojść do włamania oraz kradzieży pieniędzy w kwocie 20 tys. zł. Ponadto oznajmił, że mieszkanie jest obserwowane, a telefon na podsłuchu, z kolei o godzinie 17 ma przejeżdżać tędy kurier poruszając się samochodem typu bus.

80-latka spytała rozmówcę o bliższe okoliczności zdarzenia i czy faktycznie jest policjantem. W odpowiedzi usłyszała, że ma zadzwonić pod numer 112, następnie nieznany rozmówca się rozłączył.

W tym przypadku nie doszło do przekazania pieniędzy, prawidłowa reakcja mieszkanki Ostrzeszowa spowodowała, że oszust sam się rozłączył – mówi rzecznik. -Niemniej apelujemy do wszystkich osób, szczególnie starszych o czujność podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami, które żądają wydania w niejasnych okolicznościach pieniędzy. RED

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, bądź osobę reprezentującą urząd, osobę godną zaufania i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

 

 

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest