Czajków: Czas na przedszkole

Rozmowa z Henrykiem Plichtą, wójtem Czajkowa

Jakie najważniejsze zadanie inwestycyjne zapisano w tegorocznym budżecie gminy Czajków?
– Rozpoczęcie budowy przedszkola i oddziału żłobkowego w Czajkowie. To jest najważniejsza inwestycja, jaka została zapisana w tegorocznym budżecie. W tym roku chcemy wybudować stan surowy zamknięty, tak aby w przyszłym – do wakacji – oddać obiekt do użytku. Nowe przedszkole powinno zacząć funkcjonować z początkiem września 2021 r. Takie są plany.
Rozumiem, że projekt już macie. Jakie to będzie przedszkole?
– Przedszkole 4-oddziałowe dla 100 dzieci z oddziałem żłobkowym. Wcześniej zakupiliśmy już działkę 1,5 ha działkę, teren ten jest już uzbrojony. Obok przedszkola będzie tam plac zabaw, parking. Na tej nieruchomości będziemy jeszcze mogli wydzielić 6 działek budowlanych, które zostaną wystawione na sprzedaż. Lada dzień powinniśmy dostać ostateczną wersję kosztorysu i mam nadzieję, że jeszcze w lutym będziemy mogli ogłosić przetarg.
Ile będzie was kosztować ta inwestycja?
– Ja się tutaj trochę sugerując Kraszewicami, tak że myślę, że w granicach tych 5 mln, chociaż chciałbym, żeby to było mniej. Zobaczymy, co przyniesie przetarg.
5 milionów to dużo, czy jest szansa na pozyskanie na ten cel jakiś środków zewnętrznych?
– W tej chwili możemy jedynie ubiegać się o dofinansowanie na żłobek z rządowego programu Maluch Plus i to oczywiście zrobimy. Jeżeli pojawią się jeszcze jakieś inne możliwości – na pewno będziemy chcieli z nich skorzystać. Szukamy tych środków. (…) W tegorocznym budżecie zapisaliśmy na tę inwestycję 2 mln złotych.
Rozumiem, że w tej sytuacji nie stać już będzie gminy na realizację innych, na przykład drogowych inwestycji.
– Fakt, dla naszego budżetu budowa przedszkola to bardzo duże obciążenie, nie oznacza to jednak, że nic już się nie będzie działo. Złożyliśmy wniosek o środki z Funduszu Budowy Dróg Samorządowych na budowę drogi w miejscowości Czajków Stara Wieś, który został zaakceptowany. To duże zadanie, 2,5 kilometra drogi asfaltowej, przygotowany kosztorys opiewa na 1,5 mln zł, stąd musieliśmy zabezpieczyć na tę inwestycję w budżecie gminy ponad 700 tysięcy złotych. Jesteśmy też już po przetargu na budowę drogi w miejscowości Muchy. Wyszedł korzystnie. Kosztorys mówił o 380 tysiącach, a oferta przetargowa była o 130 tysięcy mniejsza. W budżecie zapisaliśmy też środki na drogę Klon-Dziwińskie-Kopna, którą chcemy zrobić w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, zmodernizujemy też mały odcinek drogi w Michałowie. Tak, że trochę inwestycji mamy. I jeszcze jedno – zarezerwowaliśmy też środki na przebudowę i remont szkoły w Mielcuchach, gdzie chcemy urządzić Klub Seniora.
Gmina Czajków okazuje się ,,uzbrojona’’, jak rzadko która. W ostatnim czasie w Salamonach ujawniono niemały arsenał amunicji, w Czajkowie niewybuchy.
– Fakt. Niestety są to pozostałości z czasów II wojny światowej. Dzięki Bogu, że udaje się je w taki sposób neutralizować, że nie doszło do żadnego nieszczęścia… Ale rzeczywiście takie niewybuchy na terenie naszej gminy nadal można znaleźć. (…) Myślę, że zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu w wielu domach znaleźć można było amunicję, broń. Pewnie ktoś to sobie zostawił na dłużej… Nie wiem na ile jest to zgodne z prawdą, ale w Czajkowie – w miejscu, gdzie dzisiaj stoi market Dino – ponoć uszkodzony został czołg. Być może ta amunicja pochodziła właśnie z tego okresu i z tego czołgu, ktoś ją zakopał… Pamiętam, kilka lat temu na tej działce znaleźliśmy coś w rodzaju pocisku, powiadomiona została policja, sprowadzono też ekipę zajmującą się wykrywaniem w ziemi metali, wtedy też znaleziono na tym terenie sporo elementów czołgu.
Na jednym z portali internetowych pojawił się apel strażaków z Much o zrzutkę na zakup niezbędnych w działaniach ratowniczo-gaśniczych ubrań specjalnych typu NOMEX, a jak starczy – również latarek, sprzętu burzącego, armatury wodnej i aparatów ochrony dróg oddechowych. Wybrany przez strażaków model to RAPTOR NXT GOLD, koszt jednego kompletu to 2800 zł. Równocześnie pojawiły się też komentarze internautów, którzy przekonują, że wyposażenie jednostki w taki sprzęt to obowiązek Gminy.
– Szczerze powiem, nikt ze mną tego nie ustalał, zrobili to tak trochę po swojemu. Gmina zakupując w 2019 roku samochód strażacki dla jednostki OSP w Muchach poniosła spory wydatek, nie wszystko udaje się w jednym roku zrobić i szczerze powiem, że trochę mnie nawet ten apel zaskoczył, tym bardziej, że nie jest to jedyna jednostka OSP na terenie gminy. Chodzi tu o umundurowanie bojowe, bo wyjściowe i koszarowe już mają. OSP Muchy nie funkcjonuje w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego i bardzo rzadko jest wzywana do zdarzeń. To jest coś nowego, musimy się z tym zmierzyć, natomiast nie ulega wątpliwości, że skoro jest taka potrzeba, to postaramy się jej zaradzić, natomiast jeśli tylko ktoś zechce zaangażować się w tę zbiórkę, to jak najbardziej jestem za. Jerzy Bińczak6 komentarzy z Czajków: Czas na przedszkole

  1. Z tym kosztem przedszkola to kpina, chyba śiany ze złota bedą za takie pieniądze a droga w mielcuchach pierwszych dzióra na dziórze dopero jak wybory sie zbliżą to wójt piaskiem sypnie po oczach żeby na niego głosować

    • A ja się cieszę. Dotychczasowe przedszkole wychowywało także mnie a było to przed 70 laty. Szybki postęp w poprawie jakości życia społeczeństwa, wymusza stworzenie takiego przedszkola, które zdoła zaspokoić potrzeby mieszkańców także w dalszej przyszłości. Z dotychczasowych wyników działania naszej Rady, Wójta, zespołu Urzędu Gminy, wynika, że gospodarują znakomicie i że takiego Samorządu mogą nam pozazdrościć inne Gminy, na dowód zajęliśmy 98 miejsce na liście 1500 gmin, najlepiej zagospodarowanych. Czy trzeba więcej? Spokojnie wierzę, że obecni nasi gospodarze z Wójtem na czele, tak jak dotychczas pilnować będą każdej złotówki przy budowie przedszkola, tym łatwiej, że w sąsiedniej Gminie mają dostępny wzorzec a złotówek nie w nadmiarze. Osobiście uważam, że obecny Wójt z zespołem Rady i pracowników Urzędu jest (doceniając niewątpliwe osiągnięcia poprzedników) wójtem do tej pory najlepszym i z czystym sumieniem będę na niego głosował przekonany, że jeszcze wiele dobrego zdoła nam załatwić. Jeśli chodzi o drogi to przecie też dość obszernie jest o tym w przyszłym budżecie. Na koniec zacytuję przysłowia że: „nie wylewa się dziecka z kąpielą”, ani „nie zabija kury, która znosi złote jajka”, oznacza to, że trzeba szanować i pielęgnować to, co jest dobre, znane, bo nieznana przyszłość najczęściej jest niewiadoma.

  2. A mnie cieszy zamiar budowy nowego przedszkola bo obecne pamięta jeszcze moją w nim bytność a to miało miejsce przed 70 laty. Uważam też, że nowe musi być wykonane „na wyrost” by tak samo długo i chlubnie jak dotychczasowe, mogło służyć mieszkańcom w coraz szybciej poprawiających się warunkach życia społeczeństwa. Co do kosztów budowy to śmiało wierzę naszej Radzie i panu Wójtowi, że z pewnością dokładnie obejrzą każdą złotówkę mając wzorce w sąsiedniej Gminie i nie wydadzą niepotrzebnie ani grosza tak jak robili to do tej pory a przecie doprowadzili do tego, ze Nasza Gmina znalazła się na 98 pozycji na liście 1500 Gmin najlepiej zagospodarowanych. Oznacza to, że takiej Rady, Wójta i zespołu Urzędu Gminnego, inne Gminy mogą nam tylko pozazdrościć. Osobiście uważam, że obecny Wójt (nie lekceważąc bezspornych osiągnięć wójtów poprzednich)jest najlepszym i z czystym sumieniem będę na niego głosował i nich gospodarzy jak najdłużej, skoro przynosi to korzyść nam wszystkim. Wszak nawet nasze przysłowie mówią, że „nie wyważa się otwartych drzwi” ani „nie zabija kury, która znosi złote jajka”. Zresztą o drogach też jest sporo w planowanym, przyszłym budżecie.

  3. Wszystkie drogi remantuja, A droga na mielcuchach pierwszych jest w opłakanym stanie już od paru lat. Co daje zasypywanie w paru miejscach jak za chwilę robią się kolejne. Ale przed wyborami wójt mydli oczy mieszkańca że droga będzie wyremontowana. Tak nie może być!

  4. przedszkole widmo. Od tylu lat się obiecuje i nic sie nie dzieje. Ale jak zblizaja sie kolejne wybory to temat znowu od nowa juz budujemy juz sie robi. tak samo sie robi jak wszystko w Czajkowie. Warunkow w przedszkolu brak az dziw ze jeszcze nikt nie zamknal tej budy! Malo mieejsca dla dzieci wszechobecny grzyb i plesn. Zaraz bedzie ze koronawirus i niestety ale nie mozna bylo nic zrobic Zapowiadano za rok 2021 huczne otwarcie smiech na sali. dzieci nie chodza do przedszkola bo nie ma miejsca sanepid nie powala a przeciez bylo tyle opcji tylko niestety ale przeba chciec

  5. Wszystko pięknie.. Nowe przedszkole na miarę naszych czasów. Tylko czy kadra też dorówna tym wymaganiom? Bo dotychczasowa opieka nad dziećmi pozostawia niestety wiele do życzenia… Maluszkami powinny zajmować się ludzie empatyczni i mieć powołanie do opieki nad dziećmi..wszyscy wiedzą, o którą opiekunkę chodzi niestety…

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest