CZAJKÓW/KRASZEWICE: Mimo trudności – dopięli swego

Spółka EKO-SOLAR z Namysłowa zajmie się montażem instalacji fotowoltaicznych w ramach programu „Poprawa jakości powietrza poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Gminy Czajków i Gminy Kraszewice”.

1 października w Urzędzie Gminy w Czajkowie miało miejsce podpisanie stosownej umowy w tej sprawie. Udało się też wyłonić drugą firmę, która miałaby instalować urządzenia solarne.
– Już następnego dnia rozpoczął się montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie naszej gminy – mówi wójt Czajkowa Henryk Plichta. – Jesteśmy też już dogadani z drugą firmą, która będzie instalowała urządzenia solarne i jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, lada dzień również z nią będziemy podpisywać taką umowę.
Jest nadzieja, o ile pogoda nie przeszkodzi, że zadanie to zostanie zrealizowane jeszcze w tym roku. – Równocześnie z nadzieją patrzymy też na starania Urzędu Marszałkowskiego o przedłużenie ostatecznego terminu rozliczenia tej inwestycji – dodaje Plichta.
Ustalenia są takie, że na terenie gminy Czajków najpierw montowane będą instalacje fotowoltaiczne, a na terenie gminy Kraszewice urządzenia solarne.
– Oczywiście, że się cieszymy, że udało nam się doprowadzić do realizacji tego zadania – mówi sekretarz gminy Kraszewice Konrad Kuświk. – Już teraz realizowane są 2-3 instalacje dziennie. Czekamy tylko na firmę, która ma nam instalować kolektory ciepła. Firma ta ma już niezbędny materiał, ma zespoły montażowe, chodzi tylko o uzupełnienie pewnych dokumentów. Gdyby się to nie udało, spółka EKO-SOLAR deklaruje, że będzie w stanie zająć się także montażem solarów.
Kiedy pytam, czy jest to kwestia najbliższych tygodni, Kuświk stanowczo zaprzecza. – Żadnych tygodni, to kwestia najbliższych dni – przekonuje.
Tak jak wcześniej zapowiadano, koszty instalacji nieznacznie wzrosły, w przypadku gminy Kraszewice jest to około 150 tys. zł, z czego Urząd pokryje 85% a resztę będą musieli zapłacić zainteresowani mieszkańcy. – W przypadku właścicieli nieruchomości to nie będą duże pieniądze, więc nie podejrzewam, aby ktokolwiek wycofał się z realizacji tego zadania.
Zarówno w Czajkowie, jak i Kraszewicach w najbliższym czasie odbędą się spotkania z mieszkańcami w tej sprawie. REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest