CZAJKÓW: Parafialno – Gminne Święto Plonów

– Dożynki to czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony a ludziom za trud. To również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego dożynkowy chleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić – wyznał podczas tegorocznego święta plonów wójt Czajkowa Henryk Plichta.

Starostami niedzielnych dożynek byli Alicja Przezag z Mielcuch i Łukasz Wolski z Salamon. Oni to przekazali na ręce gospodarzy – księdza proboszcza Andrzeja Chrobaka i wójta Henryka Plichtę dorodne bochny chleba wypieczone z tegorocznej mąki.

– To wyjątkowy dzień, prastary obyczaj kończący żniwa głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze i polskiej wsi, która zmieniała się na przestrzeni lat i wieków – wyznał wójt. Witając europoseł Andżelikę Możdżanowską odniósł się do pilotowanego przez nią programu rządowego dedykowanego do Kół Gospodyń Wiejskich. – Owoc swojej pracy może pani podziwiać w tych namiotach obok. 8 Kół Gospodyń Wiejskich zadbało o to, aby było czym poczęstować wszystkich gości – przekonywał.Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest