CZAJKÓW: Uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego budowy nowego przedszkola

Dzisiaj (17 lipca) w Czajkowie uroczyście podpisano i wmurowano akt erekcyjny budowy nowego przedszkola z oddziałem żłobkowym. Wartość inwestycji to blisko 7,3 miliona zł. Obiekt oddany zostanie do użytku w czerwcu 2022 r.

Zanim jednak ruszyła budowa, w 2016 r. samorząd Czajkowa kupił w centrum wsi za 200 tys. złotych 1,5-hektarową działkę z myślą, że właśnie tutaj wybudowane zostanie nowe przedszkole wraz z całą infrastrukturą: drogą dojazdową, parkingami czy placami zabaw. Rok później był już gotowy projekt przedszkola.

W obiekcie znajdą się m.in. oddział żłobkowy, 4 sale zabaw, kuchnia do wydawania posiłków, stołówka, zaplecze socjalne. W sumie będzie tu 100 miejsc dla dzieci przedszkolnych i 15 dla dzieci żłobkowych.

W 2021 r. Gmina pozyskała pozwolenie na budowę. Dlaczego to tak długo trwało? Okazuje się, że przez działkę przechodziła napowietrzna linia energetyczna i trzeba było ją przebudować. Wójt Henryk Plichta nie ukrywał też, że nie było wcześniej zbyt dużych możliwości pozyskania środków zewnętrznych na to zadanie. – Gmina Czajków ma budżet na poziomie 12-13 mln złotych, natomiast kosztorys tego przedszkola opiewał na ponad 8 mln zł – przypomniał. – Czekaliśmy więc trochę na jakieś środki zewnętrzne i – wbrew temu, co wszyscy mówią – covid przyniósł nam te pieniądze, bo w ramach tarczy antycovidowej udało się te (ponad 2,5 mln zł) środki zgromadzić – podkreślał, dziękując też lokalnym parlamentarzystom za wsparcie w tych staraniach.

W kapsule dla potomnych, w której zamknięto akt erekcyjny znalazło się również miejsce m.in. dla symbolicznej złotówki, ksero strony internetowej Urzędu Gminy Czajków oraz aktualnego wydania Twojego Pulsu Tygodnia.

Wykonawcą zadania jest firma ZROBUD Marka Kędzi. Jego wartość to 7 mln 274 tys. zł. JUR

WIĘCEJ: we wtorkowym wydaniu Pulsu TygodniaZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest