Czy autobusy będą dojeżdżać do Ostrzeszowa?

Będące w likwidacji Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Ostrowie Wielkopolskim postanowiło sprzedać prawo użytkowania wieczystego placu, na którym znajduje się przystanek dworcowy w Ostrzeszowie. Czy może to oznaczać likwidację połączeń autobusowych, z których korzysta m.in. młodzież dojeżdżająca do szkół w Ostrzeszowie?

To, że zlokalizowany w centrum Ostrzeszowa dworzec autobusowy najpewniej jeszcze w tym roku przestanie istnieć jest już niemal pewne. Jego właściciel – znajdujące się w likwidacji Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Ostrowie Wielkopolskim – ogłosił bowiem przetarg na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego placu (ok. 2000 m2) wraz z budynkiem dworcowym i na 26 marca zaplanowana została licytacja nieruchomości.
Zdumienia tak nieoczekiwaną, nagłą sekwencją zdarzeń nie kryją ani burmistrz Patryk Jędrowiak, ani starosta Lech Janicki, którzy o zamiarach PKS w Ostrowie tak naprawdę dowiedzieli się z ogłoszenia o przetargu.
– O sprzedaży terenu dowiedzieliśmy się jako Gmina tak samo, jak wszyscy inni – z ogłoszenia – wyznaje burmistrz. – Nikt nie konsultował z nami sprzedaży prawa użytkowania wieczystego tego terenu przez PKS. Jest to tak naprawdę kolejny z etapów wygaszania funkcjonowania PKS-u, po tym jak systematycznie zamykane były kolejne połączenia w naszym regionie. Mam nadzieję, że po przejęciu pozostałości spółki przez inny podmiot państwowy połączenia powrócą, gdyż jest to szczególnie istotne dla naszych szkół średnich, ich atrakcyjności w wyborze przez uczniów z otaczających gmin.
A może Gmina Ostrzeszów stanie w przetargowe szranki? Burmistrz zaprzecza. Przypomina równocześnie, że w zeszłym roku samorząd Ostrzeszowa kupił zlokalizowane w pobliżu klasztoru 3 ha działek, gdzie za metr kwadratowy zapłacili 37 zł, tymczasem cena wywoławcza w przypadku dworca to 230 zł. Jędrowiak tłumaczy, że gdyby z jakiś powodów Gmina chciała przystąpić do przetargu, musiałaby zrezygnować z innych, zaplanowanych inwestycji, jak chociażby budowy żłobka.
Czy w tym miejscu mógłby powstać jakiś market? Niewykluczone, tym bardziej, że w planie przestrzennego zagospodarowania teren ten jest przeznaczony pod działalność handlową.
Czy w związku z planami likwidacji dworca autobusowego PKS w Ostrzeszowie istnieje niebezpieczeństwo znacznego ograniczenia połączeń autobusowych, co może mieć niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o dojazd uczniów do ostrzeszowskich szkół ponadpodstawowych, a co za tym idzie – może mieć wpływ na rekrutację do tych placówek.
– Wiele połączeń zostało zlikwidowanych już w poprzednim roku – przypomina burmistrz Jędrowiak. – Musimy mieć nadzieję, że po powrocie normalnej nauki szkolnej zostaną one przywrócone, a PKS, bądź jego następca prawny przewidzi komfortowe warunki dla oczekujących na autobus – dodaje.
Starosta ostrzeszowski Lech Janicki podkreśla, że samorząd powiatowy nie ma wpływu na plany likwidacji dworca autobusowego PKS. – Sprawa leży w kompetencjach właściciela nieruchomości, czyli PKS SA w likwidacji. W razie wystąpienia ograniczeń w zakresie kursów autobusowych, dołożymy wszelkich starań, aby zorganizować właściwy dowóz młodzieży do szkół – wyznaje. REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest