Dębicze: Mają już dość bezkarnych ,,śmieciarzy’’

Ponad 50 worków śmieci zebrali mieszkańcy Dębicza z poboczy biegnącej przez ich wieś drogi.

Kiedy dwa lata temu po raz pierwszy postanowili oczyścić pobocza biegnącej w dużej mierze przez las drogi, nazbierali 40 worków śmieci. – W tym roku jest ich 50 – mówi Wojciech Zdanowski, prezes OSP w Dębiczu.
Myli się jednak ten, kto myśli, że to mieszkańcy Dębicza w tak niecny sposób pozbywają się swoich śmieci. Droga ta łączy Grabów z Wieruszowem, prowadzi też do łączącej Wrocław z Warszawą S8, nic więc dziwnego, że ruch na niej jest dość duży. A że biegnie wśród lasów, jadący nią kierowcy ładują swoje śmieci do bagażników, aby ,,po drodze’’ pozbyć się ich właśnie w rejonie Dębicza.
– Najgorsze jest to, że z roku na rok ilość śmieci wzrasta i to nas przeraża – mówi prezes Zdanowski. – Tu można znaleźć niemal wszystko, między innymi bardzo dużo opon samochodowych, również tych od aut ciężarowych. Te śmieci są wywalane w przydrożnych rowach, bo nasza wioska ciągnie się w dużej mierze przez las, gdzie nie ma zabudowań.
Dzięki zaangażowaniu młodzieży (Jan i Adam Zdanowscy, Sebastian Żurek, Krzysztof Noweta), przy wsparciu sołtysa Tadeusza Stępnia i opiekunki świetlicy Krystyny Grobelnej akcja sprzątania przebiegła szybko i sprawnie. Prezes Zdanowski nie kryje jednak obaw, że za rok, najdalej dwa znowu będzie trzeba ją powtórzyć. – Najgorsze jest to, że z roku na rok ilość śmieci wzrasta i to nas przeraża – wyznaje. – Jak tylko możemy, staramy się monitorować tę drogę, reagować, ale zazwyczaj jest tak, że ,,śmieciarze’’ pojawiają się swoimi samochodami pod osłoną nocy, wyrzucają śmieci i odjeżdżają
Mieszkańcy Dębicza i okolicznych miejscowości mają już tego dość. Za dobre rozwiązanie uważają zainstalowanie wzdłuż drogi fotopułapek. Wtedy taki ,,śmieciarz’’ nie będzie już anonimowy. WKZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest