DORUCHÓW: Uroczyste przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego (ZDJĘCIA)

Dzisiaj (19 czerwca) w Doruchowie miało miejsce uroczyste przekazanie dla miejscowej OSP nowego, wartego ponad 900 tysięcy złotych średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Dowódcą uroczystości był mł. bryg. Tomasz Jabłoński, który złożył komendantowi powiatowemu PSP bryg. Piotrowi Mazurkiewiczowi meldunek o gotowości do przekazania OSP Doruchów nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Nowy wóz to MAN z napędem 4×4. – Bez wątpienia przyczyni się do zapewnienia w większym stopniu bezpieczeństwa mieszkańców – przekonywała wójt, równocześnie prezes Zarządu Gminnego OSP Urszula Kowalińska. Wójt dziękowała wszystkim, m.in. obecnym na uroczystości parlamentarzystom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że tak nowoczesny wóz zaparkował w garażu OSP w Doruchowie. – Bez współpracy nie ma sukcesu – przekonywała.

Koszt zakupu wozu to 919 tys. zł, z czego 400 tys. to środki rządowe, a pozostałe 519 pochodziły z budżetu gminy i od sponsorów (ABO Wind Polska i INTROL PRO-ZAP).

– ,,Bogu na chwałę, ludziom na ratunek’’. Ta staropolska maksyma przyświecała społeczeństwu Doruchowa i sąsiednich wiosek, które powzięło myśl o zawiązaniu Ochotniczej Straży Pożarnej.  Propagatorami tej myśli byli: Franciszek Król, Michał Pietrzak i Jan Świtoń, którzy wraz z innymi 25 maja 1929 r. zorganizowali zebranie konstytucyjne, podczas którego wybrano pierwszy zarząd – przypomniał prezes jednostki dh Roman Kubiak.

W roku 1979, z okazji 50-lecia istnienia, jednostka otrzymała samochód bojowy marki Żuk. W roku 2002 OSP Doruchów została przyjęta do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. Wtedy obok Żuka dysponowali już średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym Star 200 z roku 1986. Kolejny samochód – średni, typu MAN – trafił do Doruchowa w roku 2008, a w 2013 wysłużonego Żuka zastąpił lekki Ford Transit. – Wreszcie nadszedł czas na wymianę Stara – wyznał z radością prezes Kubiak.

Uroczystość była okazją do wyróżnień. Złotym medalem ,,Za zasługi dla pożarnictwa’’ odznaczony został dh Mariusz Ilski, a brązowym – druhowie Arkadiusz Rybczak i Hubert Dymarski.

Poświęcenia auta dokonał miejscowy proboszcz, ksiądz Ireneusz Powaga. JUR

WIĘCEJ: we wtorkowym wydaniu Pulsu TygodniaZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest