9 zastępów gasiło pożar poszycia leśnego

Wczoraj ostrzeszowscy i kępińscy strażacy brali udział w gaszeniu pożaru poszycia i ściółki w 48-letnim lesie sosnowym na terenie gm. Doruchów. Ogniem objęty był obszar 1,5 ha lasu.  W akcji gaśniczej brało udział 9 zastępów straży pożarnej.   

Przed godz. 13 Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu telefonicznie podało ostrzeszowskiej PSP współrzędne geograficzne przekazane przez przelatujący samolot.

– Z uwagi na brak precyzyjnej lokalizacji i bliskość granicy powiatów ostrzeszowskiego i kępińskiego, SKKW o zdarzeniu poinformowało także SKKP Kępno. We wskazanym miejscu nie odnaleziono pożaru – mówi asp. Patryk Moś, rzecznik PSP w Ostrzeszowie.

Drogą radiową skontaktowano się jednak z dostrzegalnią pożarową zlokalizowaną w Nadleśnictwie Antonin. – Dyżurny nadleśnictwa potwierdził obecność pożaru, dlatego jednostki kontynuowały objazd terenu leśnego w okolicy wskazanych współrzędnych – dodaje rzecznik.

Jako pierwsza pożar odnalazła jednostka z JRG Kępno, na podstawie podanych przez nią współrzędnych pozostałe jednostki dotarły na miejsce zdarzenia. Wstępnie miejsce pożaru określono na teren powiatu kępińskiego jednak po dokładnym sprawdzeniu współrzędnych geograficznych
stwierdzono, że pożar miał miejsce na terenie powiatu ostrzeszowskiego w gminie Doruchów.

– Kiedy przybyliśmy na miejsce zdarzenia paliło się poszycie i ściółka w lesie sosnowym (48-letnim)
na obszarze około 1,5ha – mówi asp. Moś.

Na palącą się powierzchnię podano 4 prądy wody w natarciu w od czoła pożaru w celu powstrzymania jego rozprzestrzeniania się oraz korzystano z podręcznego sprzętu gaśniczego w postaci łopat i tłumic. Kolejne przybyłe jednostki kontynuowały zamiar taktyczny podając dodatkowe 2 prądy wody. Pożar został opanowany, a następnie ugaszony. Po dokładnym sprawdzeniu i przelaniu pogorzeliska wodą, działania zakończono.

W działaniach trwających 3 h i 12 min, udział brało 9 zastępów straży pożarnej (w tym 7 z terenu powiatu kępińskiego) w sile 38 ratowników.

Zdjęcia JRG KępnoZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest