GRABÓW: Harcerze ogrodzili co swoje

Jedna z działek przy grabowskim targowisku, gdzie jeszcze niedawno sprzedający rozstawiali się ze swoim towarem, formalnie nie jest już dla nich dostępna. Wcześniej (do 1 listopada 2018 r.) teren ten był dzierżawiony przez Gminę od ZHP, który to jest wieczystym dzierżawcą tej i kilku innych działek. Ale dzierżawy już nie ma.

W sytuacji, gdy przylegająca bezpośrednio do targowiska działka nie jest już dzierżawiona przez Gminę, harcerze postanowili ogrodzić należącą do nich własność, co nie spodobało się kilku handlującym tam wcześniej rolnikom. W minioną środę doszło do utarczek słownych, wezwany nawet został patrol policji.
– Tam są trzy należące do nas działki – tłumaczy phm. Mariusz Ciechanowski, komendant Hufca ZHP Ziemi Ostrzeszowskiej z siedzibą w Grabowie. Komendant przyznaje, że przez wiele lat jedna z tych działek była dzierżawiona przez Gminę, która jednak z dniem 1 listopada 2018 r. zrezygnowała z tej dzierżawy. – W momencie, kiedy skończyła się dzierżawa, zagroziliśmy to jako swoją własność, bo mamy na to papiery. I jest tabliczka z napisem ,,Parking dla darczyńców ZHP’’. Kto chce tam zaparkować, może uiścić w formie darowizny jakiś datek – wyznaje. Przyjechał starszy pan zdziwiony, że przecież zawsze tu było za darmo, że przecież to nie jest nasze. Nasze, mamy na to akt własności, bo to jest dzierżawa wieczysta i tyle. Ale ludzie byli nauczeni, że zawsze tu przyjeżdżali i robili co chcieli. Jak mieliśmy ten drugi parking (przy harcówce), to jak ktoś miał dać 2 zł to był ciężko obrażony i woleli sobie tu podjechać i zaparkować. Mało tego, rolnicy ustawiali się po bokach, środek targowiska był pusty. A od 1 listopada było nawet tak, że ci co stali na naszym terenie nie musieli już płacić żadnych opłat, bo skoro skończyła się dzierżawa – Gmina nie miała już żadnych uprawnień, aby te opłaty w tym miejscu pobierać.
Nowe zasady obowiązują od kilku tygodni. – To nie było tak, że ja nagle zagrodziłem teren i rolników nie wpuściłem – dodaje komendant. Nie, mieli 3 tygodnie, aby się do tego dostosować.
– Nie ukrywam, że problem jest złożony – wyznaje burmistrz Grabowa Maksymilian Ptak. – Miasto i Gmina Grabów nad Prosną jest zainteresowane wydzierżawieniem fragmentu działki przy rzece Prośnie obok targowiska. Chcemy zagospodarować otwartą przestrzeń wraz z istniejącym boiskiem sportowym, postawimy altankę, mini siłownie i plac zabaw – przyznaje.
W tej też sprawie władze samorządowe Grabowa wystosowały stosowne pismo do Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. – Harcerze są dla nas ważnym partnerem do współpracy, dlatego chcemy wspierać działalność ZHP w Grabowie nad Prosną – nie ukrywa burmistrz. – Warto podkreślić, iż właścicielem terenu jest Skarb Państwa, a wieczystym użytkownikiem Chorągiew Wielkopolska ZHP. Mamy prawo do komunalizacji i chcemy z niego skorzystać – wyznaje Ptak. Podkreśla równocześnie, że liczy na konstruktywną współpracę, która da pozytywny efekt wszystkim mieszkańcom. – Zachęcam do rozmów i proszę o powstrzymanie niepotrzebnych emocji – dodaje. – Wiem też, że wydzierżawieniem jednej z działek zainteresowany jest prywatny przedsiębiorca, ale decyzja będzie po stronie ZHP. REDJeden komentarz z GRABÓW: Harcerze ogrodzili co swoje

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest