Jestem skrajnie zajętym człowiekiem

Ostrzeszowianin Szymon Chwalisz jest jedyną osobą w Polsce, która tworzy aerografem. Maluje wszystko, m.in. motocykle czy kaski dla naszych narciarzy, jednak największą sławę przyniosły mu licytowane podczas finałów WOŚP za niemałe pieniądze gitary. W tym roku dwie, jedna z autografem gitarzysty zespół Guns N’ Roses.

 

Urodzony w 1986 r. Szymon Chwalisz to malarz i grafik, wyspecjalizowany w malarstwie techniką aerografu. – Na co dzień moja praca polega na malowaniu motocykli, samochodów, wnętrz, oraz przedmiotów codziennego użytku techniką aerografu – pisze o sobie artysta z Ostrzeszowa. – Ja rysowałem już od dziecka – wspomina. – Nie pamiętam konkretnego momentu, kiedy to moje rysowanie przerodziło się w bardziej zawodowe. Jednak chyba w gimnazjum. Jedna z nauczycielek powiedziała mi, że ma moją pracę konkursową, która zdobyła I miejsce.

NIE TYLKO OBRAZY

Z biegiem czasu pasja stała się zawodem. – Zajmuje mi to już bardzo dużo czasu – nie ukrywa Szymon. – Jestem skrajnie zajętym człowiekiem. Ważne jest, że z mojej pracy mogę się już utrzymać. Ja rozgraniczam trochę tę pracę. Osobno tematy obrazów, z większą pasją i zaangażowaniem, oraz tę drugą, komercyjną część, gdzie wykonuję usługi na zlecenie klientów. Mam teraz do malowania kask skoczka Maćka Kota, kaski rajdowe, motocykle… Cieszy mnie jednak, że są nabywcy na moje obrazy. W kilku domach aukcyjnych udało mi się sprzedać kilka obrazów, myślę za dobre sumy. Ważne, że rozwijam się malarsko i maluję inne obrazy. Przenoszę jakby techniki obrazów na malarstwo tym aerografem. Uczę się, dużo się uczę jeżeli chodzi o malowanie farbami olejnymi w tej klasycznej technice. To jest dla mnie teraz najbardziej satysfakcjonujące. Planuję wystawy, już w tym roku. Mam propozycję z Polski, z zagranicy. Zobaczymy, jak to się wszystko rozwinie. Muszę to zaplanować logistycznie, finansowo i czasowo. Strasznie takie wystawy zajmują dużo czasu. Jeżeli ktoś tego nie robił, nieraz nie rozumie ile jest biegania. Ale taka wystawa daje mnóstwo satysfakcji.

WOODSTOCKOWE GITARY

Taką satysfakcję daje też Szymonowi malowanie gitar. Ta licytowana na WOŚP jest już szósta. – A gitara Slash’a jest takim dodatkiem, który wyniknął w zeszłym roku – przyznaje.
Wtedy to w Polsce wystąpił zespół Guns N’ Roses. Jak mówi Szymon, wcześniej Slash zobaczył na instagramie jego obrazy i stwierdził, że w takim stylu mógłby mieć gitarę. I słowo stało się ciałem. Szymon przygotował dla Slash’a gitarę inspirowaną zdjęciami, które muzyk wrzucał na swoje profile w mediach społecznościowych i które zawierają postaci z bajek stylizowane na horrory. Ta właśnie gitara została w Sopocie podpisana przez gitarzystę Guns N’ Roses.
– I wyszło, że dałem w tym roku dla WOŚP dwie gitary, tym bardziej, że trafili się sponsorzy – mówi artysta. – Idea gitar woodstockowych jest taka, że zawsze znajdują się tam portrety postaci, które są na Przystanku Woodstock. W zeszłym roku byli to Robert Biedroń, Wojtek Pogorzelski z Oddziału Zamkniętego i Justyna Chowaniak z Domowych Melodii. Na tyle jest: Włodek Dębowski i Piotrek Bukartyk. Czyli ci, którzy byli lub grali – dodaje.
Podczas ubiegłorocznej Orkiestry gitara Chwalisza osiągnęła cenę 50 tys. zł. W tym roku… Tego jeszcze nie wiadomo, licytacja trwa bowiem do końca stycznia. Obenie jest to 45.150,00 zł zł.

WOŚP SKRAJNIE UCZCIWA

Szymon wyznaje, że zna Jurka Owsiaka także prywatnie. – Wiem jak Jurek mieszka, jakim jeździ samochodem – przyznaje. – Jurek zarabia pieniądze z wykładów, jest redaktorem w Antyradiu i wszystkie zarzuty, które niektórzy mu stawiają są nieprawdziwe. Zarzuty, że bierze pieniądze z Orkiestry są absurdalne – przekonuje. – Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy musi być skrajnie uczciwa, przezroczysta i klarowna. Gdyby było inaczej, gwarantuję, że te dowody już by się znalazły. Nie ma ich i tak będzie. Chyba, że je spreparują. (…) Zaufanie Polaków do Jurka jest ogromne. Myślę, że wcześniej czy później każdy z nas spotka się w szpitalu ze sprzętem zakupionym przez WOŚP. Spotkało to moją babcię, która w ostrzeszowskim szpitalu leżała na specjalistycznym materacu od Jurka.Szymon Chwalisz krytycznie patrzy na Ministerstwo Zdrowia, które nie potrafi zapewnić Polakom podstawowej opieki medycznej. – Bo sprzęt, który kupuje Orkiestra nie jest sprzętem na wyrost, to jest podstawowy, niezbędny sprzęt w każdym szpitalu – dowodzi. – Generalnie cały ten system strasznie kuleje. Miałem ostatnio kontakt z lekarzami w Irlandii, tutaj jest całkowita przepaść.

GITARA BEKSIŃSKIEGO?

– Przygotuję kask Maćkowi Kotowi. Rozmawiam też o malowaniu kasku dla Piotrka Żyły – wylicza artysta. – W połowie lutego będę przygotowywał kask dla naszego mistrza Europy w rajdach samochodowych Kajetana Kajetanowicza, to już będzie trzeci kask dla niego. W czerwcu przygotuję następną gitarę, pozawoodstockową. W czerwcu też mam ważne wydarzenie, ale to jest owiane tajemnicą.
Dużo rzeczy wypływa w trakcie i to jest też dobre, zaskakujące. Powiem tylko na koniec, że mam plan, właściwie przygotowuję gitarę poświęconą Zdzisławowi Beksińskiemu. Zgłosił się do mnie człowiek, który zauważył, że mamy podobne style malarskie i zamówił u mnie gitarę w jego rocznicę śmierci.

WYPOCINY MALARZYNY 

Szymon ma też swój kanał na YouTubie ,,Malarzyna TV’’ – Wypociny malarzyny.
– Ja sobie trochę robię jaja ze sztuki – przyznaje. – I w taki sposób i w takiej konwencji chcę utrzymywać te programy. Chcę zaciekawiać ludzi rysowaniem, malowaniem. Jest mnóstwo osób, które coś rysują, ale nie mają wzorców. Chcę ich zrzeszyć, po drugie czegoś nauczyć lub zachęcić do kreatywności. Mam taką misję. Chciałbym, żeby ludzie patrzyli na jakość wykonywanych prac. Może to niektórym osobom się nie podoba, ale jako profesjonalny malarz absolutnie nie akceptuje sztuki konceptualnej, która się składa np. z czerwonej kropki na białym tle o wielkości 2 na 2 metry. Dla mnie to nie jest sztuka, dla mnie to jest jakiś objaw choroby psychicznej. Ja absolutnie tego nie rozumiem, nie rozumie tego też wielu profesorów Akademii Sztuk Pięknych. Ja powiem tak: z każdą formą sztuki coś się kreuje. Wtedy można powiedzieć, że jest lub bywa się artystą.

Wiesław KaczmarekJeden komentarz z Jestem skrajnie zajętym człowiekiem

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest