Kiedy 40 PLUS ruszy w Ostrzeszowie?

Być może już we wrześniu także Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia włączy się do realizacji ministerialnego programu „Profilaktyka 40 PLUS”. Jak dotąd, aby skorzystać z programu mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego muszą jechać do Kępna czy Ostrowa Wielkopolskiego.

Głównym celem przygotowanego prze Ministerstwo Zdrowia programu „Profilaktyka 40 PLUS” jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki właśnie badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

W OSTRZESZOWIE WE WRZEŚNIU

Tymczasem mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego skarżą się, że aby skorzystać z programu – muszą jechać do pobliskiego Kępna czy Ostrowa Wlkp., bo w Ostrzeszowie takich badań się nie realizuje. Magdalena Puziewicz-Karpiak, prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia zapewnia jednak, że także OCZ chce się włączyć do realizacji tego programu, na przeszkodzie stoją jednak kłopoty kadrowe. – Ustaliliśmy już jakieś ceny z laboratorium, które byłoby podwykonawcą zadania – przyznaje. Problemem jest jednak POZ. – Mimo podjętych starań, nie mamy jednak jeszcze w POZ lekarza, który realizowałby te zadania. To jest jedyny problem, jeżeli będziemy mieli moce przerobowe to natychmiast przystąpimy do tego programu – przekonuje. Kiedy? – Jesteśmy tym bardzo zainteresowani, bo nam zależy na zdrowiu mieszkańców – podkreśla prezes. – Realnie myślę, że byłaby szansa, aby ruszyć od września – dodaje.

W KĘPNIE JUŻ TERAZ

Zadania te realizuje już sąsiedni Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kępnie, który w przeciwieństwie do OCZ posiada własne laboratorium analityczne, gdzie już dzisiaj również mogą się udać mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego.
– Zainteresowanie jest dość duże – mówi dyrektor SPZOZ Beata Andrzejewska. – Co prawda wiele osób zgłasza się najpierw telefonicznie do nas, a powinni zacząć od telefonu na infolinię (tel. 22 735 39 53) czy wypełnienia zamieszczonej w Internecie ankiety, ale tłumaczymy im wtedy, jak cała procedura wygląda.
Skierowanie wystawiane jest automatycznie. Dopiero wtedy można zadzwonić do SPZOZ w Kępnie (od poniedziałku d piątku w godz. od 8 do 10 osobiście lub telefoniczne 62 78 27 454) i zapisać się na odpowiedni pakiet badań. – U nas odbywa się to w gabinecie POZ przy ul. Ks. Piotra Wawrzyniaka 36, a nie w laboratorium – dodaje dyrektor. – Kiedy pacjent ma już wyniki, powinien się z nimi zgłosić do swojego lekarza rodzinnego.
W ramach Program Profilaktyka 40 Plus lekarz oceni indywidualne czynniki ryzyka zachorowania na najbardziej rozpowszechnione choroby, w tym celu zleci wykonanie badania krwi, w tym morfologię, glukozę oraz cholesterol, czyli parametry świadczące o stanie zdrowia. Jeśli w wyniku oceny stwierdzone zostaną czynniki ryzyka lub wyniki badań będą niepokojące, lekarz wykona bardziej szczegółowe badania laboratoryjne, EKG, USG lub skieruje na konsultację m.in. u kardiologa, diabetologa czy onkologa.
Program jest realizowany od 1 lipca 2021 r. Zostaną nim objęte wszystkie osoby powyżej 40. roku życia.

TRZEBA SIĘ BADAĆ

Przypomnijmy, że dominującymi przyczynami zgonów Polaków wciąż pozostają choroby układu krążenia i nowotwory. Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną śmierci (ok. 43,3 proc. ogółu zgonów), a zaraz po nich plasują się nowotwory (ok. 25,8 proc. ogółu zgonów w 2016 r.). Wśród Polaków prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest około 60 proc. wyższe niż u przeciętnego mieszkańca UE. Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości grupą przyczyn zgonów ludności Polski. Choroby układu krążenia i nowotwory są łącznie przyczyną ponad dwóch trzecich wszystkich zgonów w Polsce.

Jak skorzystać z badań?
– Wypełnij ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
– Po wypełnieniu ankiety otrzymasz e-skierowanie na pakiet badań.
– Po uzyskaniu skierowania zapisz się na badania w placówce, która realizuje program.
– Osoby, które nie korzystają z IKP, będą mogły zapisać się na badania w ramach programu za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (tel. 22 735 39 53).

Z jakich badań będzie można skorzystać?
Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet będzie zawierał:
1. Morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
2. Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
3. Stężenie poziomu glukozy
4. Oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
5. Kreatynina
6. Badanie ogólne moczu
7. Kwas moczowy
8. Krew utajona w kale
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn będzie zawierał:
1. Morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
2. Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
3. Stężenie poziomu glukozy
4. Oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
5. Kreatynina
6. Badanie ogólne moczu
7. Kwas moczowy
8. Krew utajona w kale
9. PSA (badanie w kierunku raka prostaty)
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn
1. Pomiar ciśnienia tętniczego
2. Pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
3. Ocena miarowości rytmu serca
REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest