KOBYLA GÓRA: W całej gminie będą mieć oświetlenie uliczne ze zdalnym inteligentnym systemem sterowania

Jeszcze w tym roku na terenie gminy Kobyla Góra wymienione zostaną wszystkie oprawy oświetleniowe na ledowe ze zdalnym inteligentnym systemem sterowania. Ma to przynieść oszczędności rzędu 150 tysięcy zł w skali roku. Korzyści jest jednak o wiele więcej.

Wartość zadania to blisko 900 tys. zł. Gmina zabezpieczyła na ten cel w swoim budżecie 650 tys. zł, pozostałe środki wyasygnuje spółka. – Zadanie będzie polegało na wymianie wszystkich opraw na terenie gminy na oprawy ledowe ze zdalnym inteligentnym sterowaniem – mówi wójt Wiesław Berski.

Do tej pory wymienionych już zostało na ledowe 87 opraw, do wymiany jest kolejne 393. To są jeszcze oprawy żarowe, rtęciowe, które mają 250, 300, a niektóre nawet 500 wat, gdy oprawy ledowe są 40-50 watowe. – Uzyskane w ten sposób oszczędności szacujemy na ok. 150 tys. zł rocznie i myślę, że te pieniążki przeznaczymy na dalszą rozbudowę sieci oświetlenia ulicznego i drogowego, bo są jeszcze ulice, gdzie tego oświetlenia nie ma – mówi włodarz gminy.

Jakie korzyści przynieść ma nowy system? Przede wszystkim oszczędności, ale nie tylko.

– Wymieniamy wszystkie oprawy na oprawy ledowe. Będą z tego tytułu duże oszczędności poprzez zastosowanie systemu modyfikacji kalendarzy, godzin świecenia – wylicza prezes. – Te oprawy mają zatopione w środku karty SIM (z 10-letnią gwarancją), czyli dają możliwość indywidualnego sterowania. Oszczędności, jakie szacujemy po samym montażu źródeł świata będą ponad 60-procentowe, łącznie sięgać mogą nawet 70-80 procent. Te 100 opraw ledowych, które zostały zainstalowane już wcześniej, również będą wyposażone w specjalne moduły, które umożliwią zdalne zarządzanie infrastrukturą oświetleniową.

Zainstalowany system będzie dawał również możliwość wdrażania kolejnych nowoczesnych rozwiązań. Jakich?

– Mówimy o technologiach związanych z siecią komórkową, mówimy o możliwościach wykorzystania infrastruktury poprzez bezpłatne hot spoty, dostępy do internetu na terenie gminy, w przyszłości nawet uruchomienie pojazdów autonomicznych na terenie gminy, systemach wizyjnych związanych z monitoringiem, zapewnieniem bezpieczeństwa – wyliczał prezes Witczak.

WIĘCEJ: w aktualnym wydaniu Pulsu Tygodnia

 

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest