KRASZEWICE: Otwarli na wskroś nowoczesną oborę

Jest na wskroś nowoczesna i może pomieścić 160 krów. W miniony piątek w Kraszewicach uroczyście otwarto jedną z największych w regionie obór wolnostanowiskowych wyposażonych w system udojowy typu Robot VMS DeLaval.

W otwarciu należącego do Anny i Marka Golanowskich obiektu wzięło udział kilkuset gości, wśród nich m.in. starosta ostrzeszowski Lech Janicki, przewodnicząca rady powiatu Marianna Powązka i sekretarz gminy Kraszewice Konrad Kuświk. Nie zabrakło też prezydenta Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszka Hądzlika. Uroczystego poświęcenia obory dokonał ks. Paweł Kubiak, wikariusz parafii Iwanowice.

– Zamysł budowy tego obiektu powstał w 2015 roku – przypomniał Marek Golanowski. – Rok czasu zajęło gromadzenie wszystkich dokumentów i pozwoleń. Zaczęliśmy pracę w kwietniu 2016 roku, które praktycznie można powiedzieć skończyliśmy wczoraj. Pierwsze sztuki bydła były tu wprowadzone w czerwcu 2016 roku a roboty uruchomione w listopadzie 2017 r. Czy inwestycja była łatwa? Na pewno nie, było wiele problemów, ale jakoś to wszystko przezwyciężyliśmy i jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy. Mamy sukces.

Jest to obora wolnostanowiskowa, wyposażona w dwa roboty udojowe firmy DeLaval, mogąca pomieścić 160 krów. Obecnie znajduje się w niej 100 krów i 60 jałówek. Na starym gospodarstwie odhodowywane są cielęta do wieku 0,5 roku.

Obecny na otwarciu starosta Lech Janicki mówił o wielkim szacunku dla ludzi odważnych, którzy w obecnych warunkach ważą się na rzeczy spektakularne, duże i chcą podnosić poziom kultury rolnej.

– Państwo Golanowscy zaszokowali nas troszeczkę rozmachem, stąd jesteśmy tutaj dzisiaj, aby wyrazić im nasz szacunek – podkreślał. – Za ten rozmach. Za to, że podjęliście się tak wielkiego wyzwania.

– Jesteśmy bardzo, bardzo dumni, że na terenie gminy Kraszewice powstał tak wspaniały obiekt, tak nowoczesny – przekonywał pełniący obowiązki wójta sekretarz Konrad Kuświk.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że państwo Anna i Marek Golanowscy są na terenie powiatu pionierami, jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne zastosowane przy systemie doju i zarządzania stadem krów. RED

Więcej: we wtorkowym wydaniu Twojego Pulsu TygodniaZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest