KUŹNICA GRABOWSKA: VIII Spotkanie Noworoczne Strażaków OSP Południowej Wielkopolski (FILM)

Dzisiaj w Kuźnicy Grabowskiej (gm. Kraszewice) miało miejsce VIII Spotkanie Noworoczne Strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych Południowej Wielkopolski, w którym uczestniczył biskup kaliski, ksiądz Edward Janiak.

Zanim do obradujących strażaków dołączył biskup Edward Janiak, w miejscowej szkole podstawowej odbyła się narada strażaków z subregionu Południowej Wielkopolski, w czasie której wymieniano się poglądami, podsumowano miniony rok, jak również snuto plany na rok 2020 dotyczące m.in. możliwości pozyskiwania nowego sprzętu, szkolenia strażaków, modernizacji obiektów strażackich oraz  codziennego funkcjonowanie jednostek i współpracy z samorządami.

Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP i wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski przypomniał, że to już ósme tego typu spotkanie w Południowej Wielkopolsce. – To jest czas, kiedy spoglądamy na to, co za nami, również przez pryzmat tego, co się wydarzyło, w jaki sposób strażacy nieśli pomoc tym, którzy jej potrzebują. I pewnie każdy dzień, kiedy służymy, kiedy jesteśmy gotowi nieść pomoc, przynosi nowe wyzwania – przekonywał, jako przykład podając pożar jakie miał miejsce dzisiejszej nocy w Zbiersku, gdzie trzy rodziny straciły dach nad głową. – Tam strażacy – jak mówił – bez względu na to, że był to środek nocy, że jest zima – nieśli tę pomoc bezwarunkowo, narażając swoje życie, zdrowie. (…) To jest ta idea, która łączy strażaków ochotników i strażaków PSP – niesienie pomocy innym, niesienie pomocy bliźnim – przekonywał.

Ksiądz biskup Edward Janiak zwrócił uwagę na fakt, że strażaków ochotników jest w Wielkopolsce około 100 tysięcy. – To jest armia, wojska tyle nie ma – podsumował, dziękując druhnom i druhom za ich bezinteresowną służbę.

Biskup podkreślał, jak ważna w życiu każdego narodu jest tradycja, prosił równocześnie strażaków, aby tę tradycję przekazywali swoim dzieciom i wnukom. – Najwięcej siły, tej duchowej, wynosi się z domu rodzinnego – dowodził. Prosił też, aby nie odbierać jego obecności na tym spotkaniu w kategoriach politycznych. – Kościół jest otwarty dla wszystkich, bez względu na opcję polityczną – przekonywał.

O historii wielkopolskiej OSP mówił prezes zarządu wojewódzkiego Eugeniusz Grzeszczak, o silnej tożsamości, jaka cechuje mieszkańców Kuźnicy Grabowskiej, jak kraszewickiej gminy przekonywał poseł Andrzej Grzyb. JUR

WIĘCEJ: we wtorkowym wydaniu Pulsu TygodniaZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest