,,Mały Paryż” świętuje 100-lecie konsekracji kościoła

Jubileusz 100-lecia konsekracji kościoła pw. Św. Trójcy świętowała dzisiaj parafia w Mikstacie. Podobnie jak 100 lat temu, w świątyni odbyło się bierzmowanie, którego udzielił biskup kaliski ks. Edward Janiak. – Czasem na Mikstat mówi się ,,mały Paryż”. Tak że, żebyście nie mieli kompleksów skąd pochodzicie – nawiązał do herbu Mikstatu biskup.

 

– 100 lat temu, 20 października 1918 r. abp. Edmund Dalbor, Prymas Polski, wywodzącą cy się z niedalekiego Ostrowa Wlkp. dokonał aktu konsekracji tej świątyni – przypomniał ks. proboszcz Krzysztof Ordziniak. – Już 382 lata temu odnotowano istnienie parafii pw. Św. Trójcy w Mikstacie.

W miejsce starej, drewnianej świątyni powstała nowa. Wybudowana została – staraniem ówczesnego proboszcza ks. Franciszka Ruszczyńskiego – w latach 1913-1914, w ciągu niespełna kilkunastu miesięcy, w trudnym okresie zaborów.

– Wasz ksiądz proboszcz tak pomyślał, że tą uroczystość chciał jakby odtworzyć to, co było 100 lat temu, żeby to dzisiaj powtórzyć w tej świątyni – przyznał biskup Edward Janiak. – Rzeczywiście, ludzie się zmieniają, systemy się zmieniają, okoliczności… Gdyby mury tej świątyni mogły mówić. Ile tu pokoleń przeszło, ile tu łez, ile radości? Mamy wszyscy świadomość, że jesteśmy w drodze, czy się to komu podoba czy nie, ostatecznie chcemy zapracować na wieczność. Ksiądz proboszcz mi tutaj wypomniał, że trzeci raz jestem, a jeszcze są takie parafie, mimo że jestem już 6 lat, w których nie byłem. Ale jestem tu czwarty raz, ponieważ byłem na pogrzebie śp. ojca pana prezydenta. Zawsze Mikstat kojarzył mi się z tradycją, że tutaj jest takie szczególne miejsce, gdzie ludzie mają poczucie więzi z miastem, z tym miejscem. (…)

Sam kościół nabrał nowego blasku, dzięki włączeniu go przez ks. biskupa do diecezjalnego projektu ,,Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej”,w ramach którego udało się pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego środki zewnętrzne na renowację mikstackiej świątyni, m.in. prezbiterium i ołtarza głównego.

– Przed 100 dokładnie laty, 20 października 1918 r. to nasi przodkowie wywiesili na swoich domach flagi narodowe. Była to gremialna manifestacja polskości Mikstatu, który jeszcze wówczas należał do cesarstwa niemieckiego – nawiązał do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ks. kan. Ordziniak. – Ta manifestacja polskości Mikstatu wyprzedziła wydarzenie 11 listopada i wybuch powstania wielkopolskiego. Dlatego dziś po 100 latach z dumą możemy obchodzić mikstackie Święto Niepodległości na pamiątkę tamtych podniosłych wydarzeń. A wszystko to związane było z przyjazdem do Mikstatu Prymasa Polski abpa gnieźnieńskiego i poznańskiego Edmunda Talbora na uroczystą konsekracje kościoła parafialnego.

Z ówczesnych relacji prasowych dowiadujemy się, że nawet banderia konna towarzysząca Prymasowi Polski ubrana była w stroje narodowe. Nawiązując do tego faktu ks. biskup Edward Janiak przypomniał, że teraz też prowadziła go kawalkada motocyklistów z flagami, na dodatek czekała na niego piękna biała kareta. – Mam już 22 lata biskupstwa, ale w takim zaprzęgu jeszcze nie jechałem. Ale w końcu to jest 100-lecie kościoła – podsumował. Wtedy całe miasto zostało odświętnie udekorowane. Teraz również.

W uroczystej mszy obok księdza biskupa uczestniczyli także: władze samorządowe Mikstatu na czele z burmistrzem Henrykiem Zielińskim i przewodniczącym rady Łukaszem Dybulem oraz synowie ziemi mikstackiej – prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz generał dywizji Adam Joks. Prezydent Dutkiewicz odebrał tego dnia przyznany przez Radę Miejską tytuł ,,Zasłużony dla Miasta i Gminy Mikstat” (więcej w następnym materiale). Generał Joks oraz doktor Małgorzata Strzelec – wręczone przez ks. biskupa ,,Pierścienie św. Józefa”. JUR

WIĘCEJ: we wtorkowym wydaniu Pulsu TygodniaZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest