MIELCUCHY: Uroczyste otwarcie Klubu Senior+

Z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg w Mielcuchach uroczyście otwarto Klub Senior+. – Życzę, aby ten Klub służył państwu jak najlepiej, abyście się w nim chętnie spotykali, uczestniczyli w różnorakich zajęciach po to, aby być siłą dla młodego pokolenia – mówiła.

Minister podkreślała, jak ważna dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego jest polityka senioralna. – Również w potężnym programie społeczno-gospodarczym, jakim jest Polski Ład, tam są konkretne rozwiązania, które mają tę jesień życia polepszyć – mówiła, wspominając m.in. o tym, że od 2022 roku emerytury do 2,5 tys. zł będą wolne od podatku. Przypomniała także, co już udało się zrobić. – Trzynasta emerytura, waloryzacja rent i emerytur, w tym roku czeka nas jeszcze wypłata czternastej emerytury – wyliczała.

To nie wszystko. – Żyjemy coraz dłużej,  społeczeństwo polskie, tak jak całej Europy, się starzeje, stąd wprowadzenie zachęt dla tych osób, które czują się na siłach i chcą pracować dłużej – podkreślała, zwracając uwagę na fakt, że już wcześniej został przywrócony wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. – Ale wiele osób jeszcze jest pełnych sił i energii  i tak naprawdę przejście na tę emeryturę to jest przywilej -mówiła Maląg. – Przywilej, z którego można skorzystać, ale można również swoje doświadczenie wykorzystać wprowadzając młode pokolenie na rynek pracy.  Dlatego też zostanie wprowadzony nowy mechanizm zachęcający do tej pracy, dzielenia się doświadczeniem osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale będą chciały jeszcze popracować, nie będą pobierały emerytury, nie będą miały automatycznie odprowadzanego podatku, a kapitał emerytalny będzie wzrastał.

W ramach Oprócz tych takich bardzo twardych rozwiązań, w tym roku dodatkowych 36 mld zł zostanie przeznaczone dla seniorów, m.in. na tworzenie i prowadzenie domów i klubów seniora.

Gmina Czajków otrzymała na ten cel z ministerialnego programu wsparcie finansowe w wysokości 171.360 zł. – Te pieniążki były takim motorem tej całej inwestycji – wyznał Henryk Plichta. W ramach tych środków, przy finansowym zaangażowaniu lokalnego samorządu (wartość projektu to w sumie 560 tys. zł) m.in. przeprowadzono gruntowny remont budynku byłej szkoły podstawowej, adaptując go na potrzeby Klubu.

Jak dotąd, na terenie kraju funkcjonuje już ok. tysiąca klubów i domów seniora. W Wielkopolsce jest ich 85 (w najbliższym czasie powstanie kolejnych 15), w powiecie ostrzeszowskim – 7.

– Życzę, aby ten Klub służył państwu jak najlepiej, abyście się w nim chętnie spotykali, uczestniczyli w różnorakich zajęciach po to, aby być siłą dla młodego pokolenia, bo to dzięki państwu, dzięki państwa zaangażowaniu, sercu przekazywanym swoim dzieciom i wnukom, tworzycie to, za co powinniśmy podziękować – podkreślała minister Maląg. – I za tę państwa działalność, za to co robicie państwo każdego dnia, jako minister rodziny w imieniu pana premiera Mateusza Morawieckiego, dla którego ta polityka senioralna jest bardzo ważna, chciałabym podziękować.

Poświęcenia obiektu dokonał ks. Adrian Jurek, administrator parafii pw. św. Stanisława Bpa w Czajkowie. Koordynatorem pracy Klubu będzie Bożena Wysota.  JUR

 

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest