Mieszkańcy Pustkowia Południa i ich plany

Posadzili trawę i kwiaty, zrobili kącik dla najmłodszych… Mieszkańcy Pustkowia Południa nie próżnują. Przygotowuje się już do 3 Festynu Rodzinnego, mają też inne plany.

Pustkowie to malowniczo położona miejscowość na wschód od Ostrzeszowa. Według stanu na koniec 2019 roku aktualnie zameldowane są tutaj 484 osoby. W  ostatnich latach wioska stała się najchętniej wybieraną destynacją osiedlania się w całej ostrzeszowskiej gminie, co roku notując największe procentowe wzrosty nowych zameldowań. Tylko w 2019 roku osiedliło się tutaj 36 nowych mieszkańców, blisko 1/3 wszystkich nowych osiedleń (106) w blisko 25-tysięcznej gminie.

Nic dziwnego, niewątpliwymi atutami wsi są: doskonałe położenie pośród malowniczych pagórków oraz w sąsiedztwie lasów, ale także organiczna praca rady sołeckiej i sołtysa. W ostatnich latach stworzył się tutaj kolektyw osób czynnie zaangażowanych w życie tej małej miejscowości. Sołtys Marcin Gagatek oraz rada sołecka potrafią scalić społeczność, co widać po frekwencji na różnego rodzaju imprezach plenerowych i okolicznościowych.

Liczne inwestycje w ostatnich latach spowodowały, że znacznie łatwiej i skuteczniej dojechać do Pustkowia, co stanowi jeszcze jeden skuteczny wabik na potencjalnych właścicieli domów i działek. Rozbudowana infrastruktura to łatwiejszy i przyjemniejszy dojazd do posesji. Chodniki przy drogach to bezpieczeństwo podczas spacerów. Miejsca do spędzania wolnego czasu to powód, dla którego nie warto ze swojej rodzinnej miejscowości wyjeżdżać.

Do najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w 2019 roku należą:

⁃ wykonanie 400 metrów nakładki i poszerzenia pobocza na ulicy Jasnej,

⁃ wykonanie dwóch nowych przepustów wraz ze studzienkami,

⁃ oznakowanie dojazdów do posesji,

⁃ ustawienie nowych znaków „Droga bez przejazdu”,

⁃ zakup ławek oraz stołów,

⁃ zakup i postawienie kosza do gry na placu.

Od 3 lat sołtys Marcin Gagatek zabiegał o to, aby do Pustkowia dojeżdżał autokar, który odbierałby dzieci z domu, transportował je do szkół i po zakończonych zajęciach odwoził do miejsca zamieszkania. Udało się zorganizować autobus, z którego cieszą się przede wszystkim rodzice, bo znacznie odciąża to ich od wożenia swoich pociech do szkoły. Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt tego rozwiązania: dzieci dodatkowo w autobusie integrują z rówieśnikami ze swojej miejscowości.

Pustkowie słynie z imprez. Nie tylko plenerowych. Odwiedzają je mieszkańcy z całej gminy oraz okolicy. Do najważniejszych wydarzeń w ubiegłym roku można zaliczyć:

⁃ Dzień Kobiet z muzyką na żywo,

⁃ Wielki festyn rodzinny z wieloma atrakcjami.

Ten ostatni przyciągnął prawdziwe tłumy. Po raz pierwszy na Pustkowiu zorganizowano też dożynki miejsko-gminne, które także zakończyły się frekwencyjnym sukcesem. Do tej maleńkiej miejscowości zjechali się mieszkańcy nie tylko z gminy, ale także powiatu czy innych okolicznych miast.

Rada sołecka Pustkowia zorganizowała też 3 Bal Andrzejkowy w Blasku Złota. – Impreza zachęciła mieszkańców, którzy wcześniej nie uczestniczyli w tego typu imprezach, aby się zintegrowali i to jest zdaniem rady sołeckiej największy plus tego przedsięwzięcia – mówi sołtys Marcin Gagatek.

Sołtys i rada sołecka potrafią też zmobilizować mieszkańców do udziału w czynach społecznych. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych spotkań jest integracja. Od wiosny do późnej jesieni odbyło się kilka takich czynów zakończonych wspólnym posiłkiem. Rada sołecka zorganizowała też święto pieczonego ziemniaka oraz spotkanie mikołajkowe dla dzieci, podczas którego postawiono wielką choinkę na placu w centrum wsi. To spotkanie także zakończyło się integracją pod gołym niebem.

– Dzięki tym wszystkim działaniom Pustkowie ożyło i stało się jedną z najczęściej wymienianych miejscowości w gminie Ostrzeszów – mówi sołtys Gagatek. – Można powiedzieć, stało się wizytówką Ostrzeszowa. Niektórzy zazdroszczą takiej sprawnej organizacji żartując, że jak tylko pojawi się jakaś wolna działka na Pustkowiu, to z chęcią ją kupią.

Marcin gagatek w 2019 roku został wyróżniony w organizowanym przez Głos Wielkopolski plebiscycie Osobowość Roku, zajmując 1. miejsce w powiecie ostrzeszowskim. – Sukces Pustkowia to jednak nie praca jednego człowieka, ale zaangażowanie wielu ludzie, którzy nie znają słowa „nie”, którzy na każde zawołanie potrafią pomóc w każdej sprawie – wyznaje.

Rok 2020 zapowiada się jeszcze ciekawiej. Będzie na pewno pracowity, ale rada sołecka Pustkowia chce, aby był to kolejny przebojowy rok w historii miejscowości. Kolejny, który można zaliczyć do przełomowych i który trafi do annałów.

Pomimo trudnego czasu od wczesnej wiosny Pustkowie nie spało. Sołtys był w stałym kontakcie z mieszkańcami oraz radą sołecką, gdzie spotykali się online i uzgadniali wszystkie plany i inwestycje.

Zaliczyć do nich można:

– wysypanie tłuczniem drogi wzdłuż torów kolejowych,

– naprawa zarwanego mostku i przepustu,

– wyrównanie, utwardzenie  i wycięcie krzaków drogi równoległej do ulicy Złotej,

– montaż okręgu ,,Postój dla seniorów i nie tylko”,

– uroczyste poświecenie nowej kapliczki , która symbolizuje czas pandemii,

– przeciągnięcie wody w pobliżu placu do podlewania i pielęgnowania krzaków,

– zakup kosy spalinowej.

Hucznie świętowano również Dzień Kobiet, na którym bawiło się ponad 100 pań.

W ostatnim tygodniu odbył się również pierwszy czyn społeczny na, który przybyło wielu mieszkańców, którzy ciężko pracowali na rzecz wioski sadząc nowe kwiaty, siejąc trawę, robiąc kącik dla najmłodszych itp.

– Jestem z tego dumny i cieszę się, że wspólnie z mieszkańcami stworzyliśmy swoisty azyl, w którym po prostu  dobrze się żyje – mówi sołtys Marcin Gagatek. – Oczywiście zapraszam wspólnie z mieszkańcami na 3 Festyn Rodziny, który miejmy nadzieję odbędzie się w sierpniu i będzie to wyjątkowy dzień w naszym Sołectwie, który przyciągnie tłumy.Jeden komentarz z Mieszkańcy Pustkowia Południa i ich plany

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest