MIKSTAT: Lepsza maseczka niż mandat

W pierwszym dniu obowiązywania nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych policjanci w Mikstacie prewencyjnie wręczali mieszkańcom maseczki ochronne przekazane przez mikstacki samorząd.

Od czwartku, 16 kwietnia do odwołania wprowadzono obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania w miejscach publicznych. Decyzją burmistrza Mikstatu, Henryka Zielińskiego część maseczek zakupionych przez mikstacki samorząd dla mieszkańców została przekazana funkcjonariuszom z Posterunku Policji w Mikstacie. – Uzgodniliśmy z panem burmistrzem, że w pierwszym dniu obowiązkowego zasłaniania ust i nosa osoby, które nie dostosują się do tych przepisów nie będą karane mandatami, tylko zostaną upomniane i w celach prewencyjnych policjanci wręczą im maseczki przekazane przez gminę. Prosimy jednak nie lekceważyć obowiązku zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, który wprowadzono dla naszego wspólnego dobra, żeby chronić obywateli przed zakażeniem koronawirusem. Osoby, które notorycznie nie będą przestrzegać przepisów nie mogą liczyć na taryfę ulgową – wyjaśnia asp. szt. Mariusz Tomczak, kierownik Posterunku Policji w Mikstacie.

Jak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 15 kwietnia br., nakaz zasłaniania ust i nosa obejmuje również podróżujących pojazdami samochodowymi o ile poruszają się nimi osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. Zwolnienie obowiązku zasłaniania ust i nosa obowiązuje także w sytuacji, gdy autem porusza się 1 osoba lub 1 osoba z dzieckiem (z noszenia masek zwolniono dzieci do ukończenia 4 roku życia).

Obowiązek dotyczy zasłaniania twarzy w miejscach publicznych oraz miejscach ogólnodostępnych (placach, obiektach handlowych i usługowych), czyli musimy także zasłonić twarz wysiadając z samochodu w miejscu postoju. W przypadku kontroli drogowej (np. policyjnej czy straży granicznej) trzeba liczyć się z tym, że funkcjonariusz może nas poprosić o odkrycie nosa i ust w celu identyfikacji czy weryfikacji tożsamości. PK

Danuta Kamińska, sekretarz miasta i gminy Mikstat przekazała paczkę maseczek ochronnych  funkcjonariuszom z Posterunku Policji w Mikstacie.Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest