Misterium Męki Pańskiej w Niedźwiedziu (FOTO i FILM)

Przygotowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Misterium Męki Pańskiej ,,Męka i śmierć Pana naszego Jezusa Chrystusa” wystawione zostało w minioną niedzielę przed kościołem pw. św. Anny w Niedźwiedziu.

Pierwsze misterium wystawione zostało w 1998 r. przed kościołem pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Kaliszu a jego reżyserem był dyrektor Teatru im. W. Bogusławskiego Maciej Grzybowski. Brali w nim udział przede wszystkim aktorzy – amatorzy. – I tak jest do dziś – podkreśla autor scenariusza i główny organizator misterium Andrzej Tylczyński z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. – Po dwóch latach przerwy misterium wróciło ponownie przed kościół Piotra i Pawła, potem było grane kilkakrotnie przed bazyliką św. Józefa w Kaliszu, po czym zaczęła się jego ,,peregrynacja” po regionie południowej Wielkopolski – wspomina. Nowe Skalmierzyce, Droszew, Gołuchów, Brzeziny, Zbiersk, Stawiszyn, Kosmów, Przespolew, Tursko, Kościelna Wieś, Chełmce… W końcu, dzięki staraniom księdza proboszcza Waldemara Wiertelaka, trafiło w tym roku do Niedźwiedzia, gdzie miało swój piękny jubileusz, bo wystawione zostało po raz 25.

Większość występujących w widowisku aktorów to amatorzy. – Na początku trzeba było wielu prób. Teraz, po tylu latach, robimy jedną próbę. W Niedźwiedziu odbyła się dzisiaj, przed widowiskiem – mówi Tylczyński.Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest