Nowy radny nowym przewodniczącym Rady Powiatu

Tomasz Maciejewski złożył ślubowanie i chwilę później w tajnym głosowaniu został wybrany na przewodniczącego Rady Powiatu Ostrzeszowskiego. Taki jest finał zawirowań, jakie przyniosła złożona w grudniu 2018 r. skarga wyborcza, jaką złożył KWW ,,Lewica i Bezpartyjni’’.

Zanim przewodnicząca senior wicestarosta Zofia Witkowska oficjalnie rozpoczęła – zwołaną przez Wojewodę Wielkopolskiego – sesję Rady Powiatu, przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej Ireneusz Jeziorny wręczył 8 radnym zaświadczenia o wyborze, wytłumaczył też, o co w tym wszystkim chodzi. Bo – jak nie ukrywał – sytuacja faktycznie jest wyjątkowa, i to nie tylko w skali powiatu, ale i kraju.

– Już po raz drugi w tej kadencji jako przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej będę miał przyjemność wręczyć niektórym z państwa radnych zaświadczenie – wyznał Ireneusz Jeziorny, po czym przekazał ,,kilka kluczowych faktów’’ dotyczących przeprowadzonych ponownie wyborów. – Tak, aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do samej procedury, która doprowadziła do tej sytuacji – dowodził.

POSZLI DO SĄDU

Jeziorny przypomniał, że w grudniu 2018 r. w Sądzie Okręgowym w Kaliszu został złożony protest wyborczy jednego z komitetów dotyczący poprawności ustalenia wyników głosowania w jednym z obwodów w gminie Mikstat. 10 stycznia 2019 r. Sąd Okręgowy po rozpoznaniu sprawy oraz opierając się na opinii Komisarza Wyborczego w Kaliszu postanowił przeprowadzić ponowne wybory w okręgu wyborczym nr 2 polegające na ponownym przeliczeniu głosów w obwodzie nr 1 w Mikstacie.

– Ogłoszenie ponownych wyborów wiązało się z wygaśnięciem mandatów wszystkich radnych z okręgu (powiat podzielony jest na dwa okręgi – przyp. red.), gdyż wymagało to ponownego ustalenia wyników głosowania w całym okręgu – tłumaczył przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej. – 8 lutego Wojewoda wydał a 11 lutego opublikował zarządzenie w sprawie wygaśnięcia mandatów 8 radnych oraz ustalenia ponownych wyborów na dzień 3 marca 2019 r.

3 marca nowo powołana Obwodowa Komisja Wyborcza w Mikstacie przeprowadziła ponowne liczenie głosów w obwodzie nr 1 w Mikstacie. Na tej podstawie Powiatowa Komisja Wyborcza ponownie ustaliła wyniki głosowania w okręgu wyborczym nr 2 oraz w całym powiecie, a także przekazała protokoły Komisarzowi Wyborczemu. 4 marca Komisarz Wyborczy ogłosił wyniki wyborów.

TU ZASZŁA ZMIANA

– Jak państwo wiecie, w składzie Rady nastąpiła pewna zmiana – wyznał Jeziorny. Efekt ponownego przeliczenia głosów był bowiem taki, że ostatecznie jeden mandat stracił KWW ,,Bezpartyjni dla Ziemi Ostrzeszowskiej’’ a zyskał KWW ,,Lewica i Bezpartyjni’’, co sprawiło, że mandat radnego stracił dotychczasowy przewodniczący rady Walenty Okoń a zyskał Tomasz Maciejewski.

– Jednocześnie 4 marca Starosta zwrócił się do Wojewody o podjęcie czynności nadzorczych wobec Rady Powiatu i zwołania sesji, ponieważ zwołanie w zwykłym trybie nie było możliwe w związku z wygaśnięciem mandatu przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady – przyznał Jeziorny.

14 marca Wojewoda przychylił się do prośby Starosty i zwołał sesję Rady Powiatu ustalając jednocześnie porządek obrad.

 

ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE

Wyjaśnienia przewodniczącego Komisji okazały się na tyle wyczerpujące, że nie pozostało mu nic innego, jak wręczyć ,,nowo wybranym radnym’’ zaświadczenia o wyborze. 7 z nich złożyło ślubowanie po raz drugi, tylko Tomasz Maciejewski był w tym gronie nowicjuszem.

Chwilę później przewodnicząca senior Zofia Witkowska rozpoczęła prowadzenie obrad i zarządziła wybór nowego przewodniczącego Rady. Kandydatów było trzech. Radna Katarzyna Sójka zgłosiła kandydaturę Radosława Gatkowskiego, Arkadiusz Suchanecki – Tomasza Maciejewskiego a Stanisław Hemmerling – Jerzego Muchy, jednak ten nie zgodził się kandydować. Ostatecznie – w tajnym głosowaniu – za kandydaturą Maciejewskiego opowiedziało się 11 radnych a Gatkowskiego poparło 6.

– Dziękuję za poparcie, jakiego mi państwo udzieliliście. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna – wyznał tuż po przejęciu prowadzenia obrad nowy przewodniczący Tomasz Maciejewski. Zaproponował równocześnie, aby jego zastępcami zostali – tak jak dotychczas – Katarzyna Sójka i Jerzy Mucha. Tak też się stało. JUR

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest