Ostrzeszów: Od kiedy będziemy płacić za parkowanie?

Wiele wskazuje na to, że przesunięty zostanie termin wprowadzenia w centrum Ostrzeszowa Strefy Płatnego parkowania. Jedna z dwóch firm, która startowała z przetargu na dostarczenie parkometrów złożyła bowiem odwołanie. – Nie jest jeszcze pewne czy ten termin się przesunie – mówi burmistrz Patryk Jędrowiak.

Gmina czeka bowiem na decyzję Krajowej Izby Odwoławczej. – Jeżeli jej posiedzenie będzie jeszcze we wrześniu i rozstrzygnięcie zapadnie na pierwszym posiedzeniu, to wówczas wyłoniony w przetargu wykonawca jest w stanie wykonać to zadanie w wyznaczonym terminie – mówi Jędrowiak.
Jak mówi burmistrz, oferty złożyły dwie firmy, przy czym jedna zapomniała dołączyć formularza ofertowego, a w tym formularzu znajduje się cena. – Więc my tak naprawdę nie wiedzieliśmy nawet, na jaka kwotę ta oferta jest złożona – wyznaje. – Druga oferta była poniżej ceny, którą zakładaliśmy w przetargu i ta została wybrana. Natomiast firma, która została wykluczona odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej, z jednej strony twierdząc, że ofertę złożyła poprawnie, a z drugiej strony twierdząc, że oferta firmy przez nas wybranej była zaproponowana rażąco nisko.
Burmistrz jest przekonany, że złożone odwołanie zostanie odrzucone, gdyby jednak stało się inaczej – trzeba by było ogłosić kolejny przetarg, a to sprawiłoby najpewniej, że strefa zostałaby wprowadzona nie wcześniej, niż na początku przyszłego roku.
– W pierwszym etapie jest to ścisłe centrum do ulicy Gorgolewskiego, natomiast w drugim etapie – po roku od obowiązywania strefy – strefa przesunie się aż do UMiG – mówi Patryk Jędrowiak. – W pierwszym etapie strefą nie będzie objęty parking przy ulicy Ks. Sobierajskiego, czyli duży parking przy cmentarzu, do momentu, kiedy wybudowany będzie w następnym roku duży parking dalej przy al. Wolności, czyli na terenie, który jest przeznaczony pod poszerzenie cmentarza i pod parking. Kiedy ten parking będzie wybudowany – on będzie darmowy, natomiast parking przy ul. Ks. Sobierajskiego zostanie parkingiem płatnym. Jednocześnie trwają prace na parkingu przy ul. Kościuszki, który zostanie utwardzany i też będzie parkingiem bezpłatnym. We współpracy z powiatem będziemy też powiększać parking przy ul. Norweskiej; ten też będzie darmowy.
W soboty nie będą pobierane opłaty za parkowanie na ulicach, ale na placach już tak. W tej sytuacji spodziewać się można, że okupowane będą wszystkie miejsca parkingowe na ulicach, bo będą darmowe. Burmistrz jest jednak innego zdania. – Wyszliśmy z założenia, że tak naprawdę największy problem ze znalezieniem miejsca parkingowego jest właśnie w sobotę w godzinach 9-13 – tłumaczy. – Więc jeżeli byśmy nie wprowadzili żadnych odpłatności w sobotę, to tak naprawdę sytuacja w tym dniu nie uległaby żadnej zmianie. Więc wprowadzić odpłatność właśnie na tych placach. To będą miejsca, gdzie jeżeli ktoś nie chce się stresować jeżdżąc w kółko w centrum miasta i szukając miejsca, to będzie miał pewność, że pojedzie na plac, gdzie większość z nich też jest w samym centrum miasta, i tam za te 60 groszy czy złotówkę, zależy jak długo chce robić zakupy, ma pewność, że znajdzie swoje miejsce.
Tak czy siak Gmina rozpoczęła już prace związane z malowaniem miejsc parkingowych i ich oznakowaniem. Na razie w ścisłym centrum miasta (do ul. Gorgolewskiego), bo – w myśl powstałych w ramach konsultacji społecznych ustaleń – strefa będzie wprowadzana dwuetapowo. REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest