Odsłonili tablicę poświęconą szefowi Grabowskiej Kompanii Powstańczej

Dzisiaj w Grabowie nad Prosną uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ppor. Andrzejowi Krajewskiemu, który 6 stycznia 1919 roku został powołany na szefa Grabowskiej Kompanii Powstańczej. – Jestem dumna, że miałam dziadka, który był wielkim patriotą i społecznikiem. Cześć i chwała jego pamięci – wyznała Małgorzata Ciurys.

100 lat temu na ziemiach zaboru pruskiego wybuchło Powstanie Wielkopolskie – wyznała Małgorzata Ciurys, wnuczka ppor. Krajewskiego. – Zwycięskie i znamienne w swych skutkach, bowiem to właśnie powstanie bezpośrednio przyczyniło się do powstania po latach zaborów państwa polskiego, drugiej Rzeczpospolitej Polskiej. W całym kraju, a szczególnie w Wielkopolsce trwają uroczystości związane z upamiętnieniem 100. rocznicy tego powstania. I my dzisiaj, tutaj, w Grabowie nad Prosną, zebraliśmy się po to, aby dać wyraz pamięci dla jednego z uczestników tego powstania, mieszkańca Grabowa nad Prosną Andrzeja Krajewskiego. Występując w imieniu żyjących córek Andrzeja Krajewskiego: Zofii Migoń – mojej mamy, Bogumiły Ziętek – mojej cioci, i całej naszej rodziny, serdecznie dziękuje wszystkim państwu za przybycie i uczestnictwo w dzisiejszej uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej mojego dziadka Andrzeja Krajewskiego.

Małgorzata Ciurys przypomniała, że dokładnie 100 lat temu, w święto Trzech Króli, w tym miejscu na grabowskim rynku, 6 stycznia 1919 r. Andrzej Krajewski został powołany na szefa Grabowskiej Kompanii Powstańczej, która walczyła na froncie ostrzeszowsko-kępińskim pod dowództwem pułkownika Stanisława Thiela.

W setną rocznice odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości, zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, i w setną rocznice powołania Grabowskiej Kompanii Powstańczej chcemy potomnym zostawić ślad naszego grabowskiego uczestnictwa w tych wiekopomnych dziejach historii państwa polskiego i ocalić ją od zapomnienia – wybrzmiało na grabowskim rynku. – Niech ta tablica będzie świadkiem tych dziejów i przypomnieniem osoby Andrzeja Krajewskiego, który całe swoje życie poświęcił rodzinie, ojczyźnie, społeczeństwu Grabowa nad Prosna i ziemi wielkopolskiej, w której żył, mieszkał i pracował.

Po poświęceniu tablicy przez ks. proboszcza Ryszarda Ryńca, jej uroczystego odsłonięcia dokonali Małgorzata Ciurys, burmistrz Maksymilian Ptak i przewodniczący rady miejskiej Marcin Biel.

– Cześć i chwała bohaterom – mówił burmistrz. Przewodniczący rady podziękował rodzinie ppor. Krajewskiego za kultywowanie pamięci przodka. – Dzięki czemu my mieszkańcy mamy możliwość poznania, pamiętania o tym, że Grabów miał tak wspaniałych ludzi, którzy walczyli o nasza wolność – przekonywał

– Ja jestem żołnierzem i szanuję pot, krew i oddanie, które ten człowiek włożył, żeby Polska znów odzyskała niepodległość – podkreślał komendant Hufca ZHP Ziemi Ostrzeszowskiej im. Szarych Szeregów phm. Mariusz Ciechanowski. – Grabów jest szczególnym miejscem, bo tutaj była granica zaborów, granica można powiedzieć takiego garnka, którym była Polska, która była rozbita na trzy części. I właśnie tacy ludzie tę Polskę spajali. (…)

Na tablicy upamiętniającej postać podporucznika, a która została umieszczona na ścianie jego domu rodzinnego przy grabowskim Rynku napisano m.in.: „W tym domu żył, pracował i mieszkał (…) Powstaniec Wielkopolski, Szef Grabowskiej Kompanii Powstańczej (…), Żołnierz Armii Krajowej, Prezes Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, założyciel i prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabowie nad Prosną, działacz społeczny i wielki patriota. Odznaczony za życia Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Złotym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Medalem za Zasługi dla Rozwoju Województwa Poznańskiego”.

W czerwcu 2018 roku Rada Miejska Grabowa nad Prosną przyznała Andrzejowi Krajewskiemu pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Grabów nad Prosną. RED

WIĘCEJ: we wtorkowym wydaniu Pulsu TygodniaZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest