OSTRZESZÓW: 25 lat firmy MAYR Polska

Jubileusz 25-lecia świętowała w miniony piątek firma MAYR Polska w Ostrzeszowie.

Zajmująca się produkcją elementów napędowych, głównie hamulców bezpieczeństwa używanych w windach, schodach ruchomych, siłowniach wiatrowych czy obrabiarkach, firma MAYR Polska w Ostrzeszowie powstała w 1994 r. na terenie, gdzie wcześniej funkcjonowała Fabryka Urządzeń Mechanicznych (FUM). W roku 2004 rozpoczęła się wieloetapowa rozbudowa firmy w nowym miejscu, powstały nowe hale, budynek socjalno-biurowy… Dziś zatrudniająca blisko 400 pracowników firma to 17 tys. m2 powierzchni produkcyjnej, gdzie w halach stoi blisko 100 obrabiarek CNC.

– Szczególnie cieszy mnie, jako wiceminister inwestycji i rozwoju, że niemiecka firma realizuje tak dużą inwestycję we współpracy z Polską właśnie tutaj, na wielkopolskiej ziemi – mówiła obecna na jubileuszowych obchodach minister Andżelika Możdżanowska.

Minister chwaliła też ostrzeszowski samorząd, który 25 lat temu stworzył dobre warunki rozwoju firmie, która dała przecież pracę kilkuset mieszkańcom tego regionu. Wraz z życzeniami, na ręce dyrektora Grzegorza Ćwieka przekazała biało-czerwoną flagę. – Niech dumnie powiewa i niech zawsze łączy naszą współpracę gospodarczą – wyznała.

– To doniosły jubileusz – podkreślał poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb. Poseł wrócił pamięcią wstecz do roku 1994, kiedy to powiat ostrzeszowski był zagrożony bezrobociem strukturalnym. – Prawie 4 tys. osób, specjalistów obróbki skrawaniem nie miało pracy – przypomniał. (…) – Wtedy z ówczesnym burmistrzem, panem Stanisławem Wabnicem wielokrotnie rozmawialiśmy, co zrobić, żeby ożywić nasz powiat – wspominał.

I pojawili się inwestorzy, m.in. dzisiejszy współwłaściciel MAYR Polska Włodzimierz Kruczek, dzięki którym – jak mówił poseł – już w 1998 r. bezrobocie w Ostrzeszowie spadło do 7 procent.

Właściciel firmy Ferdynand Mayr wyznał, że po raz pierwszy odwiedził Ostrzeszów 5 lat temu. – Ta wizyta bardzo mnie poruszyła i od tego czasu przyjeżdżam tutaj co roku – nie ukrywał. Moja Polska. 25 lat. Serdeczne gratulacje. Cieszę się, że dzisiejszy dzień mogę spędzić razem państwem – mówił wzruszony.

Ostrzeszowska firma jest spółką córką niemieckiej firmy MAYR z siedzibą w Bawarii. Stamtąd też przyjechała na obchody zakładowa orkiestra, która dała w Ostrzeszowie przepiękny koncert. WK

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest