Menu główne

OSTRZESZÓW: Lekarka zlekceważyła bóle pacjentki. Sąd skazał ją na więzienie i zakazał wykonywania zawodu

Zaniedbanie, a raczej zlekceważenie objawów, z jakimi do szpitala zgłosiła się 27-letnia kobieta zakończyło się dla lekarki, która nie zleciła odpowiednich badań wyrokiem, więzienia i zakazem wykonywania zawodu. Do zdarzenia doszło w ostrzeszowskim szpitalu w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2014 roku, a 27-letnia pacjentka zmarła. Lekarka stanęła przed sądem dwa lata temu. W miniony poniedziałek, 30 września usłyszała wyrok.

Pacjentka skarżyła się na ból brzucha, ale lekarka dyżurująca wtedy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Ostrzeszowie nie zleciła odpowiednich badań, które pozwoliłby szybko postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Według biegłych, którzy na zlecenie prokuratury analizowali dokumenty, 27-latka powinna zostać zbadana ginekologicznie i mieć wykonane USG. A lekarz po otrzymaniu wyników badań powinien podjąć decyzję o natychmiastowej operacji. Takich decyzji ze strony pełniącej wtedy dyżur lekarki zabrakło. – Popełniła błąd związany z wdrożeniem prawidłowej diagnostyki. Przy tych objawach, które miała pokrzywdzona powinna była podjąć m.in. diagnostykę w kierunku związanym z kwestią ginekologiczną. Zasadniczo w kanonie sztuki lekarskiej jest tak, że jeśli kobieta w wieku rozrodczym zgłasza się do szpitala plus takie objawy, jakie miała pokrzywdzona, zgodnie ze sztuką powinna być badana ginekologicznie i powinno być zrobione USG – tłumaczyła w 2017 roku, po skierowaniu przez prokuraturę aktu oskarżenia do sądu, Cecylia Majchrzak, prokurator Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Z opinią prokuratury zgodził się Sąd Rejonowy w Ostrzeszowie. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, a lekarka została skazana na 1 rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności. Ma także 10-letni zakaz wykonywania zawodu. Wyrok jest nieprawomocny. Kobieta od początku nie przyznaje się do winy.

AW, faktykaliskie.pl(Kolejny) »Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *