OSTRZESZÓW: Na 100 przyjętych na oddział covidowy pacjentów – 34 zmarło

Od 5 listopada na oddziale covidowym ostrzeszowskiego szpitala przyjęto 100 pacjentów. 34 zmarło. Większość z nich (ponad 90 procent) to osoby niezaszczepione. – Bardzo państwa prosimy – szczepcie się. Przełamcie swoje opory i jeśli one istnieją, a spowodowane są niepewnością, brakiem wiedzy – dzwońcie do nas.  Dzwońcie do naszych lekarzy, do naszego sekretariatu. My oddzwonimy, spotkamy się, będziemy was przekonywać wszelkimi siłami, bo szkoda naszego życia, szkoda młodych ludzi… Szczepmy się! – prosi prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Magdalena Puziewicz-Karpiak.

Podczas zwołanej w piątek (3 grudnia) konferencji prasowej starosta Lech Janicki podkreślał, że jeśli chodzi o mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego, nie ma obecnie zbyt dużej ilości zachorowań na Covid-19. A mimo to obciążenie uruchomionego z początkiem listopada 51-łóżkowego oddziału covidowego w miejscowym szpitalu jest bardzo duże, blisko 100-procentowe, w większości są to jednak pacjenci spoza naszego rejonu.

WSZYSTKIE ODDZIAŁY DZIAŁAJĄ

Uruchamiając oddział starano się nie demontować świeżo odbudowanych oddziałów ginekologiczno-położniczego i chirurgii, bo – jak mówił starosta- trudno byłoby je odbudować. – I pani prezes dokonała takiego ,,cudu’’ w postaci uruchomienia 51 łóżek covidowych bez zaniechania działalności tych oddziałów – wyznał Janicki. – Dla nas jest to niesłychanie istotne, bo w tej chwili zaprzestanie działalności tych oddziałów równałoby się z odejściem kadry. A odejście kadry i pozyskanie jej na powrót graniczy z cudem.

SYTUACJA DYNAMICZNA

Prezes OCZ tłumaczyła, że sytuacja na oddziale covidowym jest bardzo dynamiczna. – Na dzień dzisiejszy (3 grudnia) mamy zajętych 37 łóżek covidowych, ale jeszcze wczoraj o godzinie 15 było 41. Na 4 łóżka respiratorowe mamy dziś zajęte 3, ponieważ w nocy zmarł jeden pacjent. (…) Często jest tak, że przyjmujemy do 10-14 pacjentów na dyżurze.

W sumie od 5 listopada na oddziale covidowym przyjęto 100 pacjentów. 34 zmarło. Większość z nich (ponad 90 procent) to osoby niezaszczepione. – Chorują ludzie przede wszystkim młodzi – przyznała Puziewicz-Karpiak. – Dzisiaj na oddziale intensywnej terapii mamy dwóch pacjentów 40-letnich, najmłodszy pacjent miał 25 lat, inny 37. To są takie średnie.

Patrząc na wyszczepienie mieszkańców okazuje się, że powiat ostrzeszowski jest na przedostatnim miejscu w Wielkopolsce, na szczęście rośnie ostatnio dynamika szczepień. W sierpniu było zaszczepionych 435 osób, we wrześniu 399, w październiku 404.

TAM JEST ZESPÓŁ

Starosta nie krył zadowolenia z faktu, że wszystkie oddziały szpitalne działają, i to na mocnych obrotach, choć nie ukrywał, że połącznie normalnej działalności szpitala z funkcjonowaniem oddziału covidowego jest dla wszystkich ogromnym obciążeniem. Tym bardziej, że zatrudniona tu kadra zasadniczo się nie zwiększyła. Oddział covidowy wzmocniono poprzez zatrudnienie 2 nowych lekarzy.

Starosta podzielił się też swoimi odczuciami, jakie wyniósł ze spotkania z kierownikami oddziałów. – Ten klimat rozmowy był dla mnie zaskakująco dobry – nie ukrywał.  Jest między kierownikami oddziałów i lekarzami duże zrozumienie, oni sobie wzajemnie pomagają.

Czy występują jakieś mankamenty, jeśli chodzi o funkcjonowanie szpitala? Oczywiście, że takie się zdarzają, bo – jak podkreślał Lech Janicki – nie jest łatwo sprostać wszystkim wyzwaniom. – Ludzie działają w ogromnym napięciu, pacjenci, ich rodziny są niesłychanie zaniepokojone, żądają dostępu, natychmiastowej informacji, co w chwili obecnej, przy takiej obsadzie szpitala nie jest możliwe – dowodził. – Ja wiem, pani prezes robi co tylko można zrobić, ale trzeba sobie zdać sprawę, że w tej chwili mamy rzeczywiście sytuację nadzwyczajną.

SZCZEPMY SIĘ!

. – Apeluję w imieniu całej kadry lekarskiej i pielęgniarskiej. Bardzo państwa prosimy – szczepcie się. Przełamcie swoje opory i jeśli one istnieją, a spowodowane są niepewnością, brakiem wiedzy – dzwońcie do nas.  Dzwońcie do naszych lekarzy, do naszego sekretariatu. My oddzwonimy, spotkamy się, będziemy was przekonywać wszelkimi siłami, bo szkoda naszego życia, szkoda młodych ludzi. Szczepmy się! – prosi prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Magdalena Puziewicz-Karpiak. JUR

WIĘCEJ: We wtorkowym wydaniu Pulsu Tygodnia

 

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest