Ostrzeszów na wynos

M.in. lokalni parlamentarzyści i samorządowcy włączyli się w promocję uruchomionego właśnie portalu „Ostrzeszów na wynos”. To internetowa platforma umożliwiająca mieszkańcom zakup potraw na wynos od lokalnych restauratorów, co w okresie pandemii i związanych z nią obostrzeń ma niebagatelne znaczenie.

– Po krótkiej rozmowie podjęliśmy decyzję, że dołączymy do licznej już rzeszy powiatów, do tego całego systemu, który powoduje, że można w większym stopniu pomóc w obecnej sytuacji naszej lokalnej gastronomii – podkreślał na zorganizowanej w miniony czwartek wideokonferencji prasowej starosta Lech Janicki.
Na portalu ostrzeszownawynos.pl swoją ofertę, oczywiście non profit, zamieścić może każdy lokalny restaurator, właściciel pubu, burgerowni czy np. pizzerii przygotowujący posiłki na wynos. ,,Wspieraj ostrzeszowską gastronomię i zamów jedzenie z dowozem. Nie pobieramy od właścicieli restauracji opłat i prowizji od Twoich zamówień’’ – czytamy na stronie.
Obecnie jest ich kilkunastu, wiele wskazuje jednak na to, że będzie ich jeszcze więcej. Jak się okazuje, właśnie niekomercyjny charakter jest ważnym atutem tej strony, na co zwracał uwagę prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej Krzysztof Heller.
Jednym z inicjatorów powstania portalu był poseł Andrzej Grzyb. – Taką inicjatywę podjąłem też z powiatem krotoszyńskim, ze Środą Wielkopolską, z Ostrowem, Kaliszem, powiatem kaliskim oraz ostatnio Swarzędzem i Pleszewem – wyliczał poseł. – Mam nadzieję, że tam również uda się sfinalizować te przedsięwzięcia.
Zadowolenia z powstania takiej platformy nie krył wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. – To jest moment, kiedy możemy zachęcić mieszkańców Ostrzeszowa i powiatu ostrzeszowskiego do tego, by wykazali się lokalną solidarnością z tymi, którzy potrzebują wsparcia – przekonywał. – Żeby pozwolić na to, by te miejsca przetrwały ten trudny czas.
– Restauratorzy otrzymali bezpłatny dostęp do platformy, przygotowanej przez Izbę Gospodarczą Gastronomii Polskiej, gdzie konsumenci mogą zamawiać dania na wynos lub z dowozem – tłumaczy poseł Grzyb. – Starostwo zrealizowało ostrzeszowską mutację dla restauratorów z Ostrzeszowa i powiatu oraz zajmuje się promocją projektu, do którego dołączyło kilkanaście firm gastronomicznych.
Grzyb zwracał uwagę na fakt, że gastronomia w Polsce z powodu zamknięcia poniosła straty, które szacowane są na ok. 3 mld zł, a wiele firm popadło w zadłużenie. Projekt „OstrzeszówNaWynos” ma pomóc restauratorom, choć nie rozwiązuje podstawowego problemu spowodowanego zamknięciem z powodu epidemii.
Prezes Heller zapowiedział, że portal nie zaprzestanie swoje działalności wraz z końcem pandemii, kiedy już znikną ograniczające pracę restauracji obostrzenia. – Te portale będą na pewno inicjatywą, która przez lata będzie przez mieszkańców odbierana pozytywnie. Będą miejscem, gdzie sposób zamawiania bezpośrednio w restauracji, którą lubię będzie przez mieszkańców doceniana – przekonywał. – Tak naprawdę chodzi o to, żeby nie ograbiać restauratorów z pieniędzy, które chcą zostawić u nich goście.
WKZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest