OSTRZESZÓW: Oskarżeni o branie łapówek policjanci skazani

 

Karę 3 lat pozbawienia wolności wymierzył sąd byłemu policjantowi ostrzeszowskiej KPP, oskarżonemu o korupcję i przekroczenie uprawnień. Drugi z oskarżonych skazany został na rok i 4 miesiące więzienia. Pozostałych dwóch uznano za winnych, ale umorzono wobec nich postępowanie karne na okres próby. W sumie aktem oskarżenia zostało objętych 40 osób.

Przypomnijmy, w marcu 2013 r. pięciu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie – po trwającym niemal rok śledztwie – oskarżonych zostało o korupcję i przekroczenie uprawnień. W akcie oskarżenia wskazano, że oskarżeni policjanci w trakcie kontroli drogowej odstępowali całkowicie od nałożenia mandatu karnego, bądź opisywali niezgodnie z rzeczywistością popełnienie innego wykroczenia od faktycznie stwierdzonego, zagrożonego niższym mandatem karnym.

Jednemu z funkcjonariuszy prokuratura postawiła ponad 70 zarzutów. Pozostały: od jednego do 16. Z ustaleń prokuratury wynikało, że policjanci mieli przyjmować łapówki wynoszące najczęściej 50-100 zł. W trakcie śledztwa przesłuchano 80 osób z całej Polski.

Policjant, który otrzymał najwięcej zarzutów, 16 lutego 2012 r. został tymczasowo aresztowany, jednak po miesiącu zmieniono zastosowany środek na dozór policyjny i poręczenie majątkowe. Pozostali oskarżeni od początku przebywali na wolności.

Aktem oskarżenia, obok policjantów, objęto też 35 osób, którym zarzucono wręczenie korzyści majątkowych w zamian za zaniechanie ukarania za popełnione przez nich wykroczenia. 22 osoby dobrowolnie poddały się karze. Wydany 23 kwietnia wyrok dotyczył 11 osób. Trzech funkcjonariuszy skazanych zostało na kary pozbawienia wolności, w przypadku jednego nastąpiło warunkowe umorzenie na okres 2 lat.

 

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest