OSTRZESZÓW: Pół miliona euro dla OLGD

– Ponad pół miliona euro otrzyma z Programu Rozwoju Obszarów Lokalnych Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania. – To środki zarówno na funkcjonowanie Biura OLGD, ale przede wszystkim na kolejne zadania, które są skierowane zarówno do samorządów, jak i osób indywidualnych, m.in. dla mikro i małych przedsiębiorstw – wyznał wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

W miniony piątek marszałek Krzysztof Grabowski i prezes OLGD Krystyna Sikora podpisali stosowną umowę, dzięki której stowarzyszenie otrzyma 537.600 euro. Skąd ten niespodziewany, na dodatek pokaźny zastrzyk gotówki. Poseł Andrzej Grzyb tłumaczy, że dopiero teraz, po przedłużających się negocjacjach Parlament Europejski zatwierdził nową Wspólną Politykę Rolną (WPR) na lata 2021-2027, która w tej sytuacji zacznie obowiązywać dopiero od stycznia 2023, stąd – aby nie było pustki w 2022 roku – zostały na ten czas przedłużone wszystkie dotychczasowe rozporządzenia, w tym również te dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a w ślad za tym pojawiły się dodatkowe środki.
– Natomiast nowa polityka (WPR) jest niestety uboga – przyznał parlamentarzysta. – W tym PROW-ie od 2023 r. nie będzie pieniędzy na drogi, czyli generalnie na inwestycje na obszarach wiejskich. Będzie tylko PROW na działania związane z funkcjonowaniem gospodarstw rolnych i będą Lokalne Grupy Działania, ale jeżeli chodzi o gospodarkę rolną, nie będzie pieniędzy np. na zakup maszyn w gospodarstwach ekologicznych.
Na co przyznane środki przeznaczy Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania?
– W pierwszym kwartale 2022 roku będą ogłoszone nabory na granty na rozpoczęcie działalności gospodarczej – mówi prezes Krystyna Sikora. – Taki grant to będzie 50 tysięcy zł. Tam są specjalne kryteria i warunki, jakie należy spełnić. Oczywiście każdy, kto otrzyma taką dotację będzie się musiał z tych środków rozliczyć fakturami, ale jest to pomoc bezzwrotna – dodaje. Prezes nie ukrywa, że grupą defaworyzowaną będą kobiety. – Druga, znaczna część środków trafi do jednostek samorządu terytorialnego na terenie naszego powiatu. Oni czekają na te środki – przyznaje. REDZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest