Ostrzeszów pożegnał śp. Zbyszko Szmaja

Tłumy ostrzeszowian, choć nie tylko, pożegnały dzisiaj byłego dyrektora Zespołu Szkół Nr 1, byłego burmistrza Ostrzeszowa, nauczyciela akademickiego, byłego radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i prezesa Stowarzyszenia ,,Bezpieczny Powiat’’ śp. Zbyszko Szmaja. – Pragmatyzm i nowoczesność łączył z zamiłowaniem do tradycji, bowiem jako świetny wychowawca wiedział, że tożsamość buduje się na dwóch biegunach: przeszłości i przyszłości – podkreślał dyrektor ZS Nr 1 Dariusz Grzesik.

Był współtwórcą ostrzeszowskiej oświaty zawodowej. Zaraz po ukończeniu studiów wyższych, w 1958 r. Zbyszko Szmaj rozpoczął pracę na stanowisku technologa w warsztatach szkolnych ówczesnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej, jak również nauczyciela. W 1963 r. został zastępcą kierownika warsztatu szkolnego, w 1972 r. powołany został na stanowisko zastępcy dyrektora, a we wrześniu 1976 roku – dyrektora naczelnego Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrzeszowie. Funkcję tę sprawował przez ponad 22 lata, do października 1998 r.

W tym czasie w szkole powstały nowe kierunki kształcenia, m.in. technikum zawodowe o specjalności meblarstwo, technikum budowlane, technikum drzewne, technikum odzieżowe czy liceum administracyjno-biurowe. Za jego kadencji m.in. powstały radiowęzeł szkolny i telewizja kablowa, zmodernizowano jeden z budynków szkolnych, w 1987 r. oddano do użytku strzelnicę dla uczniów, a w 1991 r. wybudowano i oddano nową salę gimnastyczną, dokonano też kapitalnego remontu kotłowni, zmodernizowano sanitariaty, wybudowano nowy budynek ,,D’’ przeznaczony na pracownie budowlane, krawieckie i technologii drewna. Utworzono również trzy pracownie komputerowe, kilkakrotnie modernizowano pracownie przedmiotowe, urządzono bufet, świetlice i powiększono bibliotekę szkolną.

– Najbliższe było mu profesjonalne przygotowanie do pracy kadry technicznej -wyznał dyrektor Grzesik. – Pragmatyzm i nowoczesność łączył z zamiłowaniem do tradycji, bowiem jako świetny wychowawca wiedział, że tożsamość buduje się na dwóch biegunach: przeszłości i przyszłości. (…) – Był pan dla nas wzorem pracowitości i obowiązkowości, zarazem pełnym wyrozumiałości przełożonym, który własnym przykładem uczył, jak szanować godność każdego człowieka.  (…) – Obserwując pana aktywność intelektualną i fizyczną, codzienną energię, niejedną pasję, radość życia, pytaliśmy czasem o receptę witaminy młodości. Uśmiechał się pan wówczas do nas całym sobą. Takiego właśnie uśmiechniętego, pełnego życzliwości pana zapamiętamy.

Odpowiedzialność, szacunek i wewnętrzna pogoda ducha – to trzy cechy, które zdaniem burmistrza Patryka Jędrowiaka najlepiej obrazują śp. Zbyszko Szmaja. Odpowiedzialność, bo przecież do końca, sprawując różne funkcje, czuł się odpowiedzialny za naszą małą ojczyznę.

– Szacunek, bo myślę, że nikt tak jak śp. Zbyszko Szmaj nie uosabiał szacunku do drugiego człowieka – mówił podczas uroczystości pogrzebowych burmistrz Jędrowiak. (…) – A jeśli chodzi o tę wewnętrzną pogodę ducha to myślę, że wszyscy mamy takie wrażenie, że do samego końca, bez względu na funkcje, które pełnił, które były bardzo wymagające (…) on zawsze pozostawał uśmiechnięty, pogodny, zarażał tym optymizmem innych. Pomimo funkcji, które pełnił, bo to nie funkcje zdefiniowały całe życie śp. Zbyszko Szmaja, ale to śp. Zbyszko Szmaj definiował każde stanowisko, które obejmował.  JURZostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest