OSTRZESZÓW: Seniorzy stracili w sumie 80 tysięcy zł

Do dwóch przestępstw, gdzie ofiarami byli seniorzy doszło w minionym czasie na terenie Ostrzeszowa. 81-latek stracił w ten sposób 30 tysięcy, 79-latka – 50 tysięcy zł.

W ciągu jednego dnia Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie została powiadomiona o dwóch oszustwach, których rezultatem była utrata przez seniorów sporych oszczędności.

– Pierwszy przypadek dotyczył 81-latka, który osobie podającej się za pracownika banku udostępnił dane pozwalające na dostęp do konta, a następnie dokonania przelewów oraz wypłat z bankomatu z wykorzystaniem kodu BLIK na kwotę ponad 30 tys. złotych – mówi asp. Magdalena Hańdziuk, oficer prasowy KPP w Ostrzeszowie.

Kolejny przypadek opisuje sytuację 79-latki, która zawierzyła osobom, które za pośrednictwem strony internetowej zawierającej logo koncernu Orlen i wizerunku prezydenta RP Andrzeja Dudy oferowały inwestycje pieniędzy, w konsekwencji czego kobieta straciła ponad 50 tys. złotych.

Policja apeluje:

  • o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za pracowników banku lub innych instytucji jak również proponującymi świadczenie usług finansowych
  • o bezwzględne zweryfikowanie tożsamości dzwoniącej osoby
  • o nieudostępnianie danych logowania do naszych rachunków bankowych oraz kodów blik, nie przekazujmy numerów kart kredytowych. Pamiętajmy o tym, że żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu weryfikacji
  • zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Nie należy wierzyć we wszystkie zapewnienia osoby, która proponuje nam szybki i wysoki zysk
  • nie należy również ulegać namowom rozmówcy o zainstalowanie na swoim telefonie, tablecie czy komputerze programu czy aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Oszuści często informują, że poprzez zainstalowanie takiego programu pomogą w przejściu przez trudny proces pozyskania środków finansowych lub wskazują, że będzie możliwość kontroli ich poczynań. Aplikacje takie na przykład AnyDesk, są legalne i użyteczne – umożliwiają zdalny dostęp do wielu urządzeń, jednak niestety wykorzystywane są również przez oszustów, którym służą do przestępczej działalności. Instalując taki program udostępniamy nasze dane, umożliwiamy dostęp do kont bankowych oraz możliwość wykonywania na nich operacji finansowych.

 

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest