OSTRZESZÓW: Straż Miejska ma już 30 lat

Jubileusz 30-lecia świętuje dzisiaj Straż Miejska w Ostrzeszowie. Były więc awanse, życzenia i wspomnienia. Wszak 30 lat to szmat czasu.

Głównym celem powołanej w czerwcu 1992 r. Straży Miejskiej było i jest dbanie o porządek publiczny na terenie miasta i gminy Ostrzeszów. Jej pierwszym komendantem został Zbigniew Jastrzębski, kolejnym Artur Drzyzga, a o od kilku lat jednostką kieruje Sławomir Grzegorowski.

Zaczynali skromnie, jako wóz służbowy służył im wtedy… prywatny wartburg. Pierwsze szkolenia odbywały się w miejscowej komendzie Policji, którą kierował wówczas Władysław Miszkieło. – Ta pomoc była nieoceniona – podkreślał komendant Grzegorowski.

Przez ten czas burmistrzami miasta, którym to bezpośrednio podlegała Straż Miejska byli: Stanisław Wabnic, Zbyszko Szmaj, Mariusz Witek i – obecnie – Patryk Jędrowiak.

Zbigniew Jastrzębski z sentymentem wracał do czasów, kiedy pełnił funkcję komendanta straży. – Różnie to było, jak w życiu. Były momenty dobre i złe, ale tych dobrych było więcej – przekonywał.

Komendant Miszkieło podkreślał, że ,,było to nowe dziecko’’, stąd na początku nikt tak do końca nie wiedział, jak to będzie funkcjonować. Okazało się jednak, że całkiem dobrze. – Wtedy niedobory kadrowe w Policji były ogromne, wypełnialiście wiele funkcji za policję i robiliście to bardzo dobrze – zwrócił się do obecnych na uroczystości strażników.

Na uroczystości nie zabrakło byłego komendanta powiatowego policji w Ostrzeszowie insp. Dariusza Bieńka, który od kilku lat kieruje Komendą Miejską Policji w Kaliszu. – Straż Miejska jest tą formacją, która wspiera nasze działania – podkreślał. – Słowem – kluczem, które łączy nasze działalności jest szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Obecny komendant powiatowy policji insp. Andrzej Haraś chwalił współpracę ze Strażą Miejską, szczególnie zwracając uwagę na czas pandemii. – Życzę, aby oceny, jakie obok przełożonych wystawia nam społeczeństwo były jak najwyższe – podsumował.

Poprzedni komendant straży Artur Drzyzga mówił o satysfakcji, jaką dała mu praca w tej formacji. – To nie jest łatwa służba – przekonywał. – Największą przyjemnością jest moment, kiedy przyjdzie ktoś i powie ,,dziękuję’’ – dowodził. (…) – W Ostrzeszowie się całkiem inaczej funkcjonuje, jeśli chodzi nie tyle o bezpieczeństwo, bo tym zajmuje się Policja, ale o porządek. Ja widzę miejscowości, w których nie ma Straży Miejskiej i tam doprosić się o takie zachowanie porządkowe jest dużo trudniej.

Z życzeniami pospieszyli też tego dnia m.in. byli burmistrzowie Ostrzeszowa Stanisław Wabnic i Mariusz Witek, były zastępca burmistrz Paweł Uścinowicz oraz reprezentująca Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Angelika Pieprzka. JUR

 

Jubileusz był okazją do wręczenia awansów na wyższe stanowiska

Na stanowisko młodszego inspektora

– st. specjalista Leszek Jurków

– st. specjalista Roman Chowański

Na stanowisko starszego specjalisty

– specjalista Robert Kania

Na stanowisko młodszego specjalisty

– st. strażnik Mariusz Ciechanowski

Na stanowisko strażnika

– mł. strażnik Artur Bacik

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest