OSTRZESZÓW: Uwaga na ,,bankowych’’ oszustów – 35-latka mogła stracić środki na koncie

Do 35-letniej mieszkanki Ostrzeszowa zadzwoniła osoba podająca się za pracownika działu bezpieczeństwa banku Santander, która – właśnie z uwagi na bezpieczeństwo posiadanych przez 35-latkę w ich banku środków pieniężnych – zasugerowała zainstalowanie w telefonie wskazanej przez nią aplikacji. Okazało się, że chcieli w ten sposób wyprowadzić z jej konta środki. 

Do zdarzenia doszło 25 lutego około godziny 16. Co ciekawe, dzwoniący mężczyzna znał imię i nazwisko kobiety. – W rozmowie z nią oświadczył, że doszło do próby przechwycenia środków z jej konta, w związku z tym musi ona zainstalować na swoim telefonie wskazaną przez niego aplikację – mówi asp. Magdalena Hańdziuk, rzecznik prasowy KPP w Ostrzeszowie.

Kobieta poinformowała rozmówcę, że posiada na swoim telefonie zainstalowaną już wcześniej aplikację banku Santander, jednak z uwagi na fakt, że nie była to aplikacja wskazana przez rzekomego pracownika banku, zainstalowała ją krok po kroku zgodnie ze wskazówkami mężczyzny, który jednocześnie instruował, co kobieta ma robić w pobranej aplikacji.

– W pewnym momencie do telefonu podał inną osobę, która posiadała wschodni akcent – mówi rzecznik. – Osoba ta nakazała zalogowanie się do strony banku za pośrednictwem komputera. Jednocześnie w pobranej aplikacji pojawił się komunikat o tym, że rozmówczyni ma zgłosić próbę oszustwa na Policji. Kobieta miała napisać taką wiadomość, co wzbudziło jej obawy i w tym momencie rozmowa telefoniczna została przez nią zakończona.

Kobieta niezwłocznie odinstalowała aplikacje, które nakazano jej pobrać na telefon (nazwa jednej z nich to: TeamViever QuickSupport, a następnie skonsultowała całą sytuację z członkiem swojej rodziny, który jest pracownikiem banku. Osoba ta potwierdziła, że pracownicy banku nigdy nie dzwonią do swoich klientów z prośbą o instalację jakichkolwiek aplikacji.

– Dokonano sprawdzenia, jest to aplikacja umożliwiająca zdalny dostęp do komputera innym osobom – potwierdza Hańdziuk. RED

 Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest