Oszuści co rusz dzwonią do mieszkańców

Wzorową postawą wykazała się 56-letnia mieszkanka gm. Kobyla Góra, która nie dała oszukać się fałszywym policjantom i pracownikowi banku. Czasami jednak szczęście nam nie dopisuje, jak w przypadku mieszkanki Ostrzeszowa, która straciła ponad 5 tysięcy złotych.

– Wczoraj (1 lutego) na profilu Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie na portalu społecznościowym Facebook informowaliśmy o kolejnych oszustwach, do których doszło na terenie powiatu ostrzeszowskiego, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców na potencjalne zagrożenia, z którymi mogą się zetknąć. Na kolejne zgłoszenia nie trzeba było długo czekać – mówi st. asp. Magdalena Hańdziuk, oficer prasowy KPP w Ostrzeszowie.

1 lutego br. około godziny 11.20 dyżurny ostrzeszowskiej komendy policji odebrał zgłoszenie dotyczące próby oszustwa. Zgłaszająca, 56-letnia mieszkanka gm. Kobyla Góra, odebrała telefon z trzech różnych numerów telefonu. Dzwoniące osoby, mężczyźni, podawali się najpierw za policjantów, a następnie za pracownika banku, informując o nieautoryzowanych operacjach na koncie zgłaszającej. Jednak kobieta zachowała ,,zimną krew” i rozłączając się z rozmówcami ocaliła swoje oszczędności.

O takim samym szczęściu nie może mówić 39-letnia mieszkanka Ostrzeszowa, od której nieznany sprawca podczas realizacji transakcji na portalu aukcyjnym OLX w dniu 1 lutego br. w godzinach wieczornych, wyłudził dane karty bankomatowej, a następnie dokonał trzech wypłat z konta zgłaszającej. Kobieta poniosła straty w wysokości ponad 5 tysięcy złotych.

Przypominamy!!!

Oszuści podają się za funkcjonariuszy Policji, Prokuratury, Centralnego Biura Śledczego czy pracowników banku. – Udają, że ktoś próbuje się włamać na konto bankowe lub że odnotowano na nim nieautoryzowane transakcje, a jedyna szansa, aby temu zapobiec to zainstalowanie wskazanej przez dzwoniącego aplikacji lub podanie haseł lub numerów karty do przelania pieniędzy na inne konto lub osobiste przekazanie ich funkcjonariuszom – mówi st. asp. Hańdziuk.

Do oszustwa dochodzi też na tzw. wnuczka, wnuczkę lub innego członka rodziny. W tym przypadku przestępcy podszywając się pod bliskich swojej potencjalnej ofiary tłumaczą, że popełnili przestępstwo, spowodowali wypadek i czeka ich areszt lub inna wysoka kara, przed którą możemy ich uchronić wpłacając kaucję.Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest