Początkiem drogi jest scenariusz

Rozmowa z Jakubem Zadką, ostrzeszowianinem, pomysłodawcą projektu, autorem scenariusza i odtwórcą głównej roli w filmie ,,Umorzenie’’

Mający swoją premierę w listopadzie 2021 roku film ,,Umorzenie’’ spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno krytyków, jak i widzów. Czy to prawda, że masz już gotowy scenariusz kolejnego filmu?
– Tak. Wspólnie z Hubertem Ampułą (reżyser ,,Umorzenia’’) przygotowujemy się do kolejnego filmu.
Możesz zdradzić nam coś więcej? Kiedy przewidujesz rozpoczęcie produkcji?
– Tak właściwie to przygotowania rozpoczęły się już pół roku temu. Standardowo początkiem drogi jest scenariusz i jego development, czyli wszelkie dokumentacje, budowanie narracji, konstrukcja bohaterów. Za pisanie kolejnego tekstu zabrałem się już w trakcie, kiedy celebrowaliśmy premierę filmu ,,Umorzenie’’ Już wtedy miałem wstępną koncepcję stricte – kontynuacji. Aktualnie jesteśmy w najtrudniejszym momencie, poszukiwania środków na realizację.
Czy Twój kolejny film będzie kontynuacją ,,Umorzenia’’?
– Nie do końca, aczkolwiek nowy film będą otwierały sceny i bohaterowie z pierwszejczęści, ale ta sytuacja szybko zostanie rozwiązana, dzięki czemu dalsza narracjaprzejdzie płynnie w całkowicie nową i inną historię. Ponadto miałem taki zamiar od samego początku, aby tworzyć historię całkiem nową, tak aby widz, który nie oglądał pierwszej mojej produkcji, oglądając nową – nie będzie musiał wracać do ,,Umorzenia’’, aby wszystkie wątki ze sobą posklejać.
Skąd taki pomysł?
– Tutaj kluczową rolę będzie odgrywać dystrybucja. Nasz pierwszy film był projektemlokalnym, film można było zobaczyć w naszym ostrzeszowskim kinie i w powiatachościennych. Przy tej produkcji, zważając na budżet jaki będzie potrzebny na realizację, staram się już na dzień dzisiejszy wstępnie prowadzić rozmowy z dystrybutorem filmowym, który zapewni nam emisje na terenie całego kraju.
Skoro scenariusz jest już gotowy do ekranizacji, czy możesz ujawnićchodź troszkę o czym będzie ta historia i kto zagra w Twoim nowym filmie?
– Hehe, czekałem na te pytania. Postaram się bardzo zgrabnie na nie odpowiedzieć, patrząc na dobro przyszłego projektu. Jeśli chodzi o samą fabułę, akcja toczyć się będzie w trakcie pandemii Covid 19. Może film nie będzie o samym wirusie i wszystkim, co się wokół niego działo – dzieje, ale pojawią się motywy z maseczkami, testami covidowymi, kwarantanną itp. Ale ogólnie będzie to film o policji i ich wewnętrznych strukturach. Do nowego projektu zaprosiłem na mały epizod naszego krajana Szymona Chwalisza, którego pozdrawiam bardzo serdecznie. Jeśli chodzi o plejadę gwiazd, to tym razem wystąpi sześciu znanych aktorów. Niestety na ten moment nie mogę ujawnić nazwisk, ponieważ trwają jeszcze rozmowy, aczkolwiek każdy dostał już scenariusz i otrzymałem deklaracje chęci wzięcia udziału w projekcie. To aktorzy, którzy zagrali w takich filmach, jak np. „Planeta singli”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Los Numeros”. Do projektu chcemy też zaprosić kilku instagramowych influencerów.
Ile film będzie trwał?
– Tym razem musiałem włożyć dużo więcej pracy przy tekście, niż poprzednio. Film, aby nabrał kształtu i kwalifikował się na komercyjność musi mieć minimum 90 minut i taki też będzie. Być może przekroczy 100 minut, ale to już zależy od ilości przebitek – decyzja reżysera.
Komercyjność kojarzy się z dużymi pieniędzmi.
– Tak, to prawda. Scenariusz przeszedł szereg korekt u skrypt doktorów, abym miał 100% pewność, że tekst kwalifikuje się na film komercyjny. Zimą miałem okazję poznać pewną panią producent z Wrocławia z 25-letnim stażem pracy przy filmach fabularnych i poprosiłem o ocenę. Podsumowała mój tekst na bardzo dobry i odważny zarazem. Po przeczytaniu, skojarzył się jej film „Psy” Pasikowskiego. Ucieszyłem się, dodało mi to kolejnego powera do działań. Nie ma co ukrywać, że na komercyjność filmu wpływa w dużej mierze także obsada aktorska. A żeby film zrealizować i potem oddać w ręce profesjonalnego dystrybutora to potrzeba sporego zasobu portfela.
A co z ekipą filmową? Kto będzie producentem?
– Współproducentem projektu będę ja oraz studio filmowe z Wrocławia, która zajmie się całą produkcją od zaplecza technicznego oraz postprodukcją, czyli montażem, kolor korekcją oraz digitalizacją. Sztabem dźwiękowym zajmą się ludzie Huberta (reżysera), samym udźwiękowieniem oraz kompozycją muzyki zajmie się on sam.
Gdzie planujesz zdjęcia do nowego filmu?
– Projekt będzie realizowany głównie w naszym powiecie, ale nie tylko w Ostrzeszowie. Zdjęcia odbędą się także w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. Będzie parę plenerów, ale zdecydowaną większość będą stanowić wnętrza.
Na jakim etapie jest obecnie produkcja?
– Tak jak wspomniałem wcześniej, mnóstwo spraw jest już załatwionych, lecz cały czas kompletujemy budżet, co w obecnych czasach nie jest rzeczą łatwą.
Wiesław Kaczmarek

 

Film ,,Umorzenie’’ (reżyseria Hubert Ampuła, scenariusz Jakub Zadka) to historia dwóch policjantów z małego miasta pracujących w pionie kryminalnym. Akcja filmu skupia się na prowadzonym przez nich dochodzeniu w sprawie zaginięcia młodego człowieka, który ma problemy z narkotykami. Natłok prowadzonych przez funkcjonariuszy czynności powoduje zaniedbania przy prowadzonych postępowaniach.
W filmie, którego producentem było Ostrzeszowskie Centrum Kultury, obok mieszkańców Ostrzeszowa (m.in. Jakub Zadka, Szymon Królikowski, Wiesław Kaczmarek) zagrali również zawodowi aktorzy: Tomasz Oświeciński i Robert Gonera.Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

Pin It on Pinterest